Apple iPad’in Kamerasını Buton Olarak Kullanan Programa İzin Vermedi

iPad’in ön kamerasına buton görevi kazandıracak olan Astro’nun uygulaması Apple tarafından reddedildi.


Apple’ın sevilen tablet modeli olan iPad’in ön kamerasını ekstra bir tuşa dönüştüren Astro HQ’nun projesine Apple sıcak bakmadı.

Çizim uygulamaları ve bununla birlikte çeşitli teknolojiler geliştiren Astro HQ geçtiğimiz aylarda Kickstrater üzerinden bir proje başlatmıştı. Luna Display adı verilen bu proje iPad’in kamerasını bir tuşa dönüştürebiliyordu. Kullanıcılar tarafından da merakla beklenen bu proje Apple tarafından rafa kaldırıldı.

Astro’nun Uygulaması Apple Tarafından App Store’a Kabul Edilmedi

iPad’lerin ön kamerasını bir butona dönüştüren uygulamayı App Store’da yayınlamak isteyen Astro’nun  başvurusu Apple tarafından reddedildi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Astro Apple’ın başvurularını reddetme nedeninin iOS sistem kurallarını ihlal etmesi olduğunu belirtti.

Apple’ın App Store kurallarına bakıldığında “Cihazlar üzerinde bulunan tuşların işleyişini ya da arayüz davranışlarını değiştiren ve bu tuşları geliştiren uygulamalar reddedilecektir” ibaresi yer alıyor. Apple’ın açıkça ortaya koyduğu bu kural göz önünde  bulundurulduğunda Astro’nun iPad’in ön kamerasına ekstra buton görevi kazandıran uygulamayı Apple’in reddetmesinde haklı olduğu görülüyor.

Astro’nun yeni uygulaması iPad’in ön kamera fonksiyonunda keskin bir değişiklik yapmıyor ancak Apple’ın bu gibi konularda oldukça sert kurallarıyla tanınıyor. Apple’un App Store için sunmuş olduğu bu kurallar geliştiriciler için çok katı olsa da Apple’ın bu kurallarının asıl amacı kullanıcılarını kötü niyetli geliştiricilerin uygulamalarından korumak.  Android işletim sistemine çok kapalı bir sistem olan iOS sisteminin güvenliğinin sağlanması Apple’ın izlediği bu sert politikalara bağlı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası Koltuk yıkamak her zaman zor bir işlem olmuştur ve …

Bir cevap yazın