Bamya Temizliği Hakkında Her şey


 

 

Tekli halleriyle, görünümüyle harika bir görüntü oluşturan bamyalar gerçekten de yaz sezonu içerisinde sebze yemekleri denilince akla gelen, lezzetli yemeklerden biridir. Bamyalarla beraber nefis yemekler yapabiliyor ve ekşili halleriyle salçalı bir sulu yemek tüketimi için lezzetli yemeği evinizde yapabiliyorsunuz. Bu konuda ön hazırlık tabi ki çok önemlidir. Yemeğin lezzeti için her şeyde olduğu gibi bamyada da lezzeti etkileyen şey ön hazırlıktır.

 

Bamya için yapacağınız bamya nasıl temizlenir rehberimizle birlikte çok şey öğrenecek ve harika bir rehber niteliğinde siz de bu bilgileri alarak, evinize yakın zamanda alacağınız sebze yemeği olarak bamyaları ayıklarken ve temizlerken kullanabileceksiniz.

 

Lezzetli bir bamya yapımı konusunda pazardan veya marketten aldığınız bamyalar, eve geldikten sonra asla çok uzun süre kalmamalıdır. En fazla 1 veya 2 gün bekletilmesi gerekir. Daha sonrasında da lezzetin kaçmaması için hızlıca bamya temizliğinizi yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu aşamada faydalanacağınız bamya pişirme öncesinde bamya nasıl yıkanır bu konuya değinelim.

 

Önce yıkanacak bamyaları poşetten veya paketten çıkartıp bir kaba koyarak suyun altında yıkayabilirsiniz. Ne kadar narin davranırsanız, patlatmadan en iyi şekilde bamyaları temizlemiş olmanız önemli husustur. Çünkü bamyaları pişirirken eğer salyasının çıkmasını istemiyorsanız ve yemek salyalı olsun istemezseniz, burada patlatmadan bamyalarınızı yıkayınız. Kesme işini de benzer şekilde yapacaksınız.

 

Kesmek için bamya temizliği konusunda ucundan keserek iyi bir şekilde kesme işi yapabilir ve daha rahat şekilde temizliği yaparsınız. Bunun için bıçak yardımıyla bamya sapını kesebilirsiniz. Ama sapını keserken de dikkat edeceğiniz şey, sıfır şekilde değil veya patlamış şekilde değil daha çok bamya patlamadan sapı kesilmiş olmasına özen göstermeniz olacaktır. Bu sayede bamyanın temizliği biter ve artık pişirme aşamasına da geçebilirsiniz.

 

Son derece lezzet aşkına uygun şekilde bamya seçimlerinde dengeli olgunlukta, iri bamya seçimlerinizde harikalar yaratın. Keskin ya da yırtık bamya yerine olgun olan bamyaları seçerseniz, lezzeti kaçan ya da salyasını bırakacak şekilde de bir bamya seçmiş olabilirsiniz. Bu nedenle markette seçimlerinizi yaparken büyük veya iri olmayan bamyaları seçerek, daha lezzetli seçimlerinizle beraber istediğiniz yemeği ortaya koyarsınız. Bu konuda bamyaların daha ufak ve taze görünümlü olanlardan yana seçimlerinizi kullanmanız önerilir.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …