BITCOIN’DEN NASIL PARA KAZANILIR?


 

 

Bitcoin, zaten yatırımcısına sürekli olarak kazandıran bir yatırım aracı. Ancak Bitcoin’iniz yattığı yerden daha da kazanabilir. Bu yönteme “stake etmek” ya da “staking” denir. Stake yöntemi ile kripto varlığınızı borsalara ödünç vererek ödül kazanabilirsiniz. https://gazetecoin.com/stake-nedir-stake-etmek-ne-demek-stake-ederek-nasil-para-kazanilir

 

Geleneksel finans piyasası üzerinden örnekler verirsek :

 

Diyelim ki elimizde 10 bin Dolar var. Bu 10 bin Dolar’ı bankada vadesiz hesaba yatırabiliriz. Bu durumda 10 bin Dolar’ımız hep 10 bin Dolar olarak duracaktır ve Dolar’ın TL karşısında değeri arttıkça bizim varlığımızın değeri de artacaktır.

 

Ancak bu 10 bin Dolar’ı vadeli hesaba yani faize de yatırabiliriz. Bu durumda dolarımız yine dolar olarak kalacaktır ancak banka bize bir miktar da faiz ödeyecektir.

 

Kripto para piyasasında da bu işleme “stake etmek” ya da “staking” denmektedir.

 

Diyelim ki elinizde 1 BTC’niz var. Bu 1 BTC’yi dijital cüzdanınızda tutabilirsiniz. Paranız yine 1 BTC’dir, BTC değeri yükseldikçe sizin varlığınızın değeri de yükselir.

 

Ancak bu 1 BTC’yi borsada “stake” edebilirsiniz yani geleneksel piyasadaki karşılığı ile faize yatırabilirsiniz. Bu durumda 1 BTC’niz yine 1 BTC olarak kalır ayrıca borsa size ödül yani faiz verir.

 

Stake nedir, stake etmek ne demek?

 

Kripto para piyasasında “stake etmek” ya da “staking”, geleneksel para piyasasında “faize para yatırma” ya da “vadeli hesap” kavramlarının karşılığıdır.

 

Kripto para borsaları, stake ettiğiniz, yani borsada faize yatırdığınız kripto varlıklarınızı kullanır ve işletirler. Karşılığında da size bir miktar faiz öderler yani ödül verirler.

 

Stake çeşitleri

 

Günümüzde kimi bankalar hesabınıza yatırdığınız paranıza “gecelik faiz” ödemektedir. Yani paranızı istediğiniz gibi harcayabilir, kullanabilirsiniz. Her günün sonunda da hesabınızda kalan toplam bakiye üzerinden günlük faiz hesaplanır ve hesabınıza eklenir.

 

Kripto para borsalarında bu kavramın karşılığına “esnek stake” denir. Esnek staking yaptığınız kripto varlığınız kilitlenmez, istediğiniz zaman bozdurabilir, başkasına transfer edebilir, başka kripto paraya çevirebilirsiniz. Her günün sonunda stake ettiğiniz kripto varlığınız karşılığında size bir miktar faiz ödülü verilir.

 

Geleneksel finans sisteminde, faize yani vadeli hesaba yatırdığınız parayı belli bir tarihe kadar yatırırsınız. Örneğin 30 günlük faize yatırdığınız parayı 30 gün boyunca çekemezsiniz, kullanamazsınız. Faiziniz ve ana paranız vade bitiminde hesabınıza yatırılır.

 

Kripto para borsalarında da belli bir süreyle kripto varlığınızı “kilitleyerek” daha yüksek faiz yani ödül elde edebilirsiniz. Bu durumda, yatırdığınız kripto varlığınızı vade sonuna yani kilitlediğiniz süre sonuna kadar çekip kullanamaz, bozduramaz, takas edemezsiniz. Ana varlığınız ve ödülünüz yani faiziniz, kilitlenen süre sonunda hesabınıza aktarılır. Bu işleme de “kilitli stake” işlemi denir.

 

Hangi coin’ler stake edilebilir?

 

Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere tüm altcoin’ler stake edilebilir. Örneğin Binance borsasında Binance’ın kendi kripto para birimi BNB yüksek faizle stake edilebilmektedir. Ayrıca yine birçok borsada Tether (USDT) gibi stable coin’ler de stake edilebilmektedir.

 

Son zamanlarda ortaya çıkan De-Fi yani merkeziyetsiz borsalarda, birçok coin’in haricinde, söz konusu borsaların kendi token’leri de stake edilebilmektedir.

 

Stake etmenin amacı nedir?

 

Geleneksel finans sistemlerinde, bankaya yatırdığınız paranız banka tarafından kullanılır. Örneğin sizin hesabınızdaki para sayesinde, bankadan kredi isteyen bir kişiye kredi ödenir, banka faiz kazanır, bu faizin bir kısmını da size faiz olarak öder. Finans sistemi kabaca bu şekilde döner.

 

Kripto para borsalarında stake ettiğiniz yani faize yatırdığınız kripto varlığınız, borsa tarafından çeşitli amaçlarla kullanılır. Geleneksel finans piyasasında olduğu gibi sizin yatırdığınız kripto para varlığı ile borsadan kripto para almak isteyen diğer kişilere satış yaparlar. Elde ettikleri kar ile de size faiz yani ödül öderler.

 

Ya da De-Fi yani merkeziyetsiz borsalarda stake ettiğiniz token’ler, fon havuzunda toplanır ve sistemin geliştirilmesi, yeni yatırımlar yapılması gibi amaçlarla kullanılır. Sonuçta kazanılan gelir, size faiz ya da ödül olarak ödenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …