Ctrl Alt Del kısayolunun en büyük düşmanı Bill Gates

Windows işletim sistemlerinin yıllardır olmazsa olmazı Ctrl+Alt+Del kısayolu, Bill Gates tarafından hiçbir zaman benimsenememiş. 


Windows işletim sisteminin sahip olduğu Microsoft yazılım firmasının kurucusu olan Bill Gates ile yapılan bir röportajda ilginç bir bilgiye ulaşıldı. Bill Gates, Windows işletim sistemlerini tasarlarken “zorla çıkış” butonunun klavyede bulunan tek tuş ile yapılmasını savunan Bill Gates’e yazılımdaki mühendisler karşı çıkmış ve Ctrl+Alt+Del üçlemesini tanımlamışlardı.

EN BAŞTA IBM KARŞI ÇIKMIŞ

Dönemin neredeyse tek bilgisayar üretici olan IBM firması tek tuşla ile donmaları engelleme fonksiyonunu istememiş ve David Bradley isimli IBM çalışanı tarafından Ctrl+Alt+Del üçlemesini önermişti. Bunu mantıklı bulan Windows yazılımcıları da günümüze kadar bu geleneği sürdürmüşlerdir. Bill Gates Bloomberg kanalında yaptığı röportajda klavyede sadece tek bir tuş için boş yer vardı ancak onlar bu tuşu koymak yerine Ctrl+Alt+Del kombinasyonu eklemeyi tercih ettiler dedi.

BILL GATES HALA İSTİYOR

Bill Gates ayrıca röportajda bu kombinasyondan vazgeçip tek tuşla bu işlemin yapılabileceğini savunuyor. Ctrl+Alt+Del kombinasyonu donmalara yada kapatılması gereken programlarda ie yarıyor. Kombinasyonu klavye üzerinden tıkladığınızda açılan görev çubuğu yardımıyla istenilen program kapanabiliyor. Ayrıca bu kombinasyon bilgisayarı kilitlemekte, uyku moduna almakta, diğer görevleri yönetmekte ve oturumu kapatmak konularından da işlevlere sahip. İleriki dönemlerde Bill Gates’in bu isteği Windows işletim sistemlerine yansıyabilir. Ancak bunun için yeryüzündeki neredeyse tüm klavyelerin değişmesi gerektiğini de ekleyelim. Ayrıca dünyada milyarlarca klavye olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın