Desülfürizasyon Nedir?


Desülfürizasyon Nedir?

Hem biyolojik hem de kimyasal desülfürizasyon vardır. İnsanlar; her ikisinin de ne olduğunu öğrenmek adına birtakım araştırmalar yaparlar.

Biyolojik Desülfürizasyon Nedir?

Kimya derslerinden aşina olduğumuz hidrojen sülfür gazının biyogazdan olması gerektiği gibi uzaklaştırılması sırasında kullanılan yöntemlerin başında biyolojik desülfürizasyon gelir. Bu yöntem sırasında ilk olarak biyogazın özel dolgu malzemesi ile dolu kuleden geçirilmesi söz konusudur. Biyogaz; bu işlem sırasında herhangi bir kimyasal ile hiçbir şekilde temas etmez. Bu durum; kimyasal desülfürizasyon ile biyolojik desülfürizasyon arasındaki farklardan birisidir. Bunun yanı sıra, biyolojik desülfürizasyonun ilginç bir çalışma prensibi mevcuttur. Kule içerisinde bulunan ve dolgu yüzeylere tutunan özel bir bakteri türüne rastlanır. Söz konusu bakteri ile bilhassa hidrojen sülfür giderimi sağlanır.

Biyolojik desülfürizasyon sırasında bakteri hidrojen sülfürün parçalanmasını sağlar. Ancak, bunu yapabilmesi adına kesinlikle oksijene ihtiyacı vardır. Bu noktada, kule içerisine özellikle bakterileri beslemesi adına özel besin takviyeleri yapılır. Buna ek olarak, yine bakterinin işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için oksijen takviyesi de gerçekleştirilir. Biyolojik desülfürizasyon; hem avantaj hem de dezavantajlara sahiptir. Her şeyden önce, ilk yatırım maliyeti son derece yüksektir. Bu yüzden, dezavantajlı olarak değerlendirilir. Ancak, işletme maliyeti daha uygundur. Hatta, kimyasal desülfürizasyona göre çok daha düşük işletme maliyetinin bulunduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Biyolojik desülfürizasyonun farklı bir dezavantajı daha vardır. Bilhassa bakterinin hidrojen sülfürü parçalaması sırasında kule içerisine oksijen takviyesi yapılması beraberinde farklı bir sorunu ortaya çıkarır. Çünkü, bu süreç esnasında oksijenin biyogaz kalorifik değerini düşürmesi söz konusudur. Bu durum; biyolojik desülfürizasyonun en büyük dezavantajı olarak dikkat çeker. Biyogaz içerisindeki hidrojen sülfür oranının yüksek olması; aynı zamanda kule içi dolgularda birtakım tıkanmalara da sebebiyet verebilir. Ayrıca, sistemden çıkan atık; gübrenin zenginleştirilmesi adına da kullanılır.

Kimyasal Desülfürizasyon Nedir?

Ne olduğu en az biyolojik desülfürizasyon kadar merak edilen kimyasal desülfürizasyon birtakım avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Her şeyden önce, kimyasal desülfürizasyonun biyogazın kimyasal ile yıkanması şeklinde tanımlanabileceğini ifade etmek gerekir. Bu sayede, biyogaz içerisinde yer alan hidrojen sülfür gazının hem prosese hem de proses ekipmanlarına zarar vermesinin önüne geçilir.

Kimyasal desülfürizasyon ile biyolojik desülfürizasyon arasında birtakım ortak noktalar vardır. Biyogaz; her ikisinde de içi özel dolgu malzemesi ile dolu olan kulelerden geçirilir. Ancak, kimyasal desülfürizasyon sırasında biyolojik desülfürizasyondan farklı olarak hidrojen sülfürün tepkimeye girecek kimyasal ile teması sağlanır. Hidrojen sülfür; tepkime esnasında faz değiştirir. Bu sayede, suya karışır. Biyogaz; tüm bu işlemler sırasında hidrojen sülfürün içerisinden ayrışmış olur.

Kimyasal desülfürizasyona dair bilinmesi gereken çok sayıda detay mevcuttur. Her şeyden önce, kule içerisine herhangi bir şekilde oksijen verilmez. Ayrıca, hidrojen sülfür değerlerinde salınım olması da söz konusu değildir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun Estetiği Fiyatları 2023 Burun estetiği operasyonları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde …