Facebook felaket mağdurlarına yardım etmek için bir “bağış düğmesi” ekledi

Facebook, afet, terör veya felaket mağdurları için kullanıcılarının bağış yapabilecekleri bir bağış düğmesini kullanıma sunuyor.


Doğal felaketlerden terör olaylarına kadar birçok konuda kullanıcılarına anlık olarak haber verme imkanı sağlayan Facebook, şimdi duyarlılığını bir kat daha arttırarak mağdur olan kişiler için bir bağış butonunu devreye sokuyor. Kullanıcıların doğal felaket yada terör mağdurlarına yardım eden kuruluşlara kolayca para tahsil etmesini sağlayan “kriz bağışı düğmesi” Facebook tarafından şimdilik bazı ülkelerde aktif hale getirildi.

Facebook, düğme yoluyla bağışlanan parayı, afet durumlarında olabilecek birçok kar amacı gütmeyen kuruma gönderecek. GlobalGiving adı verilen platform üzerinden en çok hangi bölgeye yardım yapılması belirlenerek yapılacak bağışlar da Facebook üzerinden yönetilecek. Ayrıca Facebook GlobalGiving yardımıyla daha etkili olacağı düşünülen yerlerde dağıtım yapacak.

Facebook’un ürün müdürü Asha Sharma, “Felaketten sonra, etkilenen bölgedeki insanlar sık ​​sık onları kurtarmak ve yaralarını sarmak için yardım bekliyorlar. Etkilenmeyen diğer insanlar da bu topluluklara yardım etmek istiyor.” açıklaması yaptı. Facebook, 2013’te kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapabilme imkanını hizmet olarak sunmaya başladı. Sonrasında 2014 yılında bu hizmeti çeşitli güvenlik güncellemeleriyle çok daha güvenilir bir platforma taşıdı. Facebook yapılan bağışlar için hiçbir ek ücret talep etmiyor. İhtiyacı olan toplumlara kullanıcılarının daha etkin bağış yapabilmeleri için çalışmalarını devam ettiklerini söyleyen Sharma, kendilerinin de bu yardımlarda payı olmalarından olukça memnun olduklarını dile getiriyor.

Kaynak 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her Soruya Cevabı Var

Her Soruya Cevabı Var Gün içinde insanların aklına onlarca soru takılır. Görülen rüyanın anlamı merak …

Bir cevap yazın