Fenerbahçe’nin GelişimiSiyah Çoraplarlılar Futbol Kulübü, Kadıköy Futbol Kulübü ve Fenerbahçe Futbol Kulübü olarak geçmiş zamandan günümüze gelene kadar birçok değişimden geçen bu takım, bölgelerinde özgürce futbol oynamak isteyen Türk gençlerinin kararlılığının bir göstergesidir. Şimdiki Fenerbahçe resimleri ile ilk kurulan takım arasında elbette çokça fark var.

Fenerbahçe Futbol Kulübü, kuruluşundan bu yana birçok başarıya imza attı. Türkiye’de futbolun ve sporun gelişiminin anlaşılmasına önemli bir katkı yaptı. Kuş Dili kulübünün Fenerbahçe futbol kulübüne katılmasıyla avcılık, kürek ve kriket alanlarında çalışmaya da başladığı bir gerçek. Galatasaray resimleri üzerinde olduğu gibi Fenerbahçe için de bir gelişim süreci söz konusuydu.

Sarı Lacivertin Tarihi Nereden Geliyor?

Fenerbahçe Futbol Kulübü ilk renklerini yamaçlarında Kadıköy’de açılan papatyalardan alıyor. Papatyanın sarı ve beyaz renkleri, Kadıköy’de doğan Fenerbahçe futbol kulübünün resmi renkleri olarak kabul edilir.

Yeni kurulan takımın ilk periyotta kullandığı forma uzun kollu ve kalın çizgili formadır. Yaz sıcağında, oyuncuları zor durumda bırakan bu forma yerine yazlık tişört kullanmaya karar verilmiştir. Kulüp başkanı Nurizade Ziya Bey, İstanbul’da bir gömlek alabileceği tek yer olan İngiliz tüccar Baker ile bir araya gelmişken bu forma ortaya çıkmıştır. Ancak Baker, yaz aylarında doğru tişörtleri yetiştiremediğini söylüyor.

Baker, Ziya Bey’in sipariş etmek istediği yeni triko yerine, o sırada hazır olan sarı-mavi çizgili gömlekleri sunuyor. Oyuncuların kendilerini rahat hissetmelerini isteyen Kulüp Başkanı Ziya Bey bu teklifi kabul ediyor ve tüm tişörtleri alıyor. Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün yeni renkleri sarı ve koyu mavi renklerinde triko olarak bu şekilde kabul edilmişti. Daha eski bir kulüp olan Beşiktaş resimleri ile Fenerbahçe arasındaki kıyaslamayı yaparak takımlar hakkında daha net bilgimiz olabilir.

Yeni Amblem Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Futbol kulübü Fenerbahçe’nin amblemi ilk zamanlarda burnunun üzerindeki kuş işaretli idi. Ancak, liderlerin amblemi tatmin edici bulmadığı ve o dönemin baskıcı rejimine cevap vermeye cesaret edemedikleri gerçeği, başka karar vermelerini sağladı. Zorunlu renk değişiminden sonra Fenerbahçe Futbol Kulübü yeni renklerin yanı sıra yeni bir amblem oluşturmaya karar verdi.

Fenerbahçe Futbol Kulübü, Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün oluşturulması için yeni bir amblem aldı. Zamanının ceza kralı olarak bilinen Topuz Hikmet, resim konusunda da çok yetenekliydi. Bu görevi memnuniyetle kabul eden Topuz Hikmet, Fenerbahçe futbol kulübünün amblemini yaratıyor.

Takımın eski adı ve kuruluş tarihi olan beyaz çerçeve temiz ve açık bir arka fon elde etmektedir. Bir kalp şekli ve armanın ortasında bir meşale dalı çizmiştir. Gücü temsil eden bu amblem ile her şey daha ciddi duruyordu. Fenerbahçe resimleri üzerinden bu gücü görebilmekteyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın Büyük İlgiyle İzlediği Süper Kahraman Filmleri

İnsanlar dillerin geliştiği an itibariyle masallar, hikayeler ve mitler yaratarak kitlelere birşey anlatmaya çalışmıştır. Gelişen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir