iMac kullanıcılarına kötü haber

Apple’ın iMac için geliştirdiği yeni işletim sistemi macOS Sierra, içinde Fusion Drive özelliği bulunan cihazlar için yeni dosyalama sistemini veremiyor.


Uzun zamandan beri güncelleştirme yapılmayan ve iMac kullanıcılarının önemsenmediğin düşündüren macOS Sierra güncellemesinde Apple Dosya Sistemi (APFS) bazı kullanıcılar için getirilmeyecek. Bu özelliğin tamamen dahili flaş sürücüsü olan iMac’lere geleceği açıklanırken yakın zamanda güncellenebilir olacak olan işletim sistemi güzel özellikler sunuyor.

FUSION DRIVE İLE UYUMLU DEĞİL

Apple Dosya Sistemini almayacak olan kullanıcıların bu özelliği alamama sebepleri ise bu sistemin fusion drive özelliği ile çakışması olarak görülüyor. 25 Eylül’de kullanıma açılacak olan işletim sistemi eski kullanıcılarına maksimum derecede hitap edecekken bazı kullanıcıları bu özellikten de mahrum bırakacak. Fusion Drive içeren iMac bilgisayarlar dünyadaki çoğunluğu oluşturmasa da yine de etkilenecek olan bir çok iMac kullanıcısı mevcut.

APFS GERÇEKTEN GEREKLİ BİR SİSTEM

Apple Dosya Sistemi (APFS), öncelikle daha gelişmiş ve modernize edilmiş bir dosyalama sistemi olarak göze çarpıyor. Bunun yanı sıra güvenlik ve hız söz konusu olduğundan kullanıldığı bilgisayarda ciddi farklar yaratan APFS, güçlü şifreleme, kolay dosya erişimi ve kolay dosya editleme gibi eski versiyonda daha zor şekilde yapılan işlevleri de kapsamı içine alıyor. Ayrıca bu sistem bilgisayarınız hakkında da oldukça net ve detaylı bilgiler sunuyor. Örneğin bir grafikerin APFS barındıran bilgisayarında anlık ölçümler ile bilgisayarı yormaması gerekir. İşte bu ayarlamaları kolayca yapmanızı sağlayan bu sistem şimdilik diğer Macbook’lar için gelmedi. Sadece beta olarak denenen sistem kullanıcılar için büyük rahatlık sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hangi PS4’ü almalıyım

PlayStation markası ilk olarak 1994’te hayatımıza girdi ve günümüze kadar evrimini sürdürdü. Oyun sektörünün hızlı …

Bir cevap yazın