Kalın Bağırsak Ulseratif Kolit Sorunu Belirtileri


 

 

İştahsızlık, kilo kaybı, dışkıda kan olması ya da makatta akıntılar… Bu gibi sorunların tamamı kalın bağırsak iltihabı sorunlarının nedenlerinden bazılarıdır. Belirti olarak göreceğiniz bu hastalıkta, günümüz şartlarında kolit olarak da adlandırılan rahatsızlığın birçok nedeni vardır. Uzman bir doktordan alacağınız destek ile beraber sağlıklı bir yaşam için sizlerde kolit çeşidine göre, nedenlerini belirlemek ve buna göre tıbbi destek almak önemli sağlık sorunlarınızın başında gelir.

 

Günümüzde kolit çeşitleriyle ilgili olarak birçok sebepten dolayı iltihaplanma olabilir. Virüs, bakterinin zararlı olması ya da parazitlerle ilgili olarak iltihaplanma sorunlarıyla başa çıkma durumunuz oluşabilir. Bu tip hastalıklarda doğrudan kolite neden olması sebebiyle etki ettiği vakitte uzman doktorunuza görüşebilir ve tüketilen besinlerden tutun da vücutta herhangi bir sorunun oluşmasının habercisi olarak da tanı konulmasına izin verebilirsiniz.

 

Sağlıklı bir beslenme şeklini artık kendinize edinmelisiniz. Kalın bağırsak iltihabı nedir ve çeşitleri nelerdir konusunda uzman doktorunuzdan alacağınız bilgiler ışığında bu kolit şikayetlerinize iyi gelecek şekilde beslenme şeklinizi de iyileştirmelisiniz.

 

Somon ve ton balığı türleriyle beraber kolit şikayetlerinizi olsun biraz daha azaltmış olabilirsiniz. Eğer vitamin bakımından destekleyici bir meyve istiyorsanız kızılcık tercih edebilirsiniz. Protein tarafınca zengin olan bir meyve için Avokado tüketebilirsiniz. Soya bazlı protein ürünleri, kısacası vegan ürünler genelde insanların en çok bu dönemlerde bu tip bir hastalık sonrasında tercih edeceği şekilde ürünlerdir.

 

Dolayısıyla eğer sizlerde et yemek istiyorsanız tamamen yağsız, bunun dışında da vejetaryen şekilde protein beslenme desteğinden faydalanmaya özen göstermelisiniz. Bu zamanlarda sıvıyı bolca alabilirsiniz ve çok daha sağlıklı bir yaşam için Melisa çayı gibi çeşitli bitki çaylarına da ağırlık verebilirsiniz.

 

Tıp desteğiyle beraber genelde bu iltihaplanmanın belirtileri ve çoğu zaman yaşam kalitesini düşürmesi sorunlarının tamamını azaltabiliyorsunuz. Aksi takdirde kalın bağırsak, vücudun pek çok fonksiyonuyla bağlantılı olduğu için doğrudan yaşam kalitesini düşürdüğü ve birçok fonksiyonda da olumsuz etki ettiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle doktorunuzdan alacağınız destek ile birlikte en iyi sonuçların çıkmasını isteyebilir ve bekleyebilirsiniz. Fakat burada her zaman tıbba güvenerek destek almayı ihmal etmeyiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …