Kıl Dönmesi Sebepleri ve Belirtileri


 

Kıl dönmesi erkeklerde daha sık görülen ve görüldüğü vakit insanın hayat enerjisini sömüren bir hastalıktır. Bu sebeple kişiler bu hastalığa yakalandığı vakit en kısa süre içinde bir doktora görünmeli ve anında tedavi olmalıdır. Kıl dönmesinin gerçekleşmesi için birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebepleri kısaca incelemek gerekirse;

  • Aşırı kilo sorunu kıl dönmesine sebep olabilir. Çünkü kilo problemi yaşayan kişilerde terleme daha sık görülür ve aşırı terleme de kıl dönmesinin sebeplerin bir tanesidir.
  • Kuyruk sokumu olarak nitelendirilen bölgede aşırı bir kıllanma olması ve o bölgenin temizliğinin yeteri kadar düzgün yapılmaması
  • Ailede bu problemle karşı karşıya kalan kişilerin olması
  • Sürekli oturmak

 

Bu tür sebeplerden dolayı kıl dönmesinin yaşandığı görülmüştür. Peki kişi kıl dönmesi yaşadığını nasıl anlayacak diye incelemek gerekirse;

  • Kuyruk sokumunda ağrı ve belirli bir şişlik oluşması belirtilerin başında gelmektedir. Aynı zamanda o bölgede küçük delikler de oluşabilir.
  • Apse oluşmuş olabilir ve o bölgeden sürekli bir akıntı oluşabilir.

 

İşte bu tür belirtileri olan kişiler tedaviye ihtiyaç duyacaktır.

 

Pilonidal Sinüs Nedir?

Pilonidal sinüs halkın bildiğimi deyimle kıl dönmesidir. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalan kişi ameliyat olmaktan çekinecektir. Çünkü ameliyat demek hastane yatışı demek ve yaklaşık 1-1,5 ay boyunca hareket kısıtlılığı demektir. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte artık kıl dönmesi ameliyatsız bir şekilde halledilmektedir.

Bu yöntemlerden bir tanesi lazer yöntemidir ve bu sorunu yaşayan kişi 15 dakika içerisinde sorundan tamamen kurtulur. Lazer probunun yardımıyla sinüs kanalı kurtarılır. Bir diğer yöntem de mikro sinüsektomi yöntemidir.

 

Mikro Sinüsektomi Yöntemi

Mikro sinüsektomi yöntemi sayesinde kişiler muayene olduktan hemen sonra tedavi olurlar ve kıl dönmesi sorununu arkalarında bırakırlar. Lokal anestezi yapılarak uygulanan bu yöntem sayesinde cildin altındaki kıllar en fazla 4-5 santim olacak bir kesiyle çıkarılır. Normal ameliyatta bu kesi 10 santimi bulmaktadır.

Mikro sinüsektomi ve diğer ameliyatsız tedavi yöntemleri sayesinde kıl dönmesi problemiyle karşı karşıya olan kişiler günlük hayatlarına anında kaldıkları yerden devam ederler ve tedavi sonrasında kontrol, pansuman gibi gereksinimlere ihtiyaç yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Güçlü İphone 6S Plus Batarya Fiyatı İçin Real Power!

    İphone 6S Plus Batarya Güvenilir, sağlıklı batarya modelleri ile telefon performansını yüksek seviyede …