Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?


Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız olarak her markanın marka tescil belgesi alması şarttır. Marka sahiplerinin aklında marka tescil belgesi nasıl alınır sorusu yer alır.

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Markaların kendilerini koruma altına almak adına vakit kaybetmeden marka tescil belgesi almaları gerekli hale gelir. Başvuru sürecinde birden çok aşama mevcuttur. Her şeyden önce, marka tescili başvurusunda bulunacak olan marka sahibinin detaylı bir marka araştırması yapması şarttır. Bu süreçte, tescil başvurusuna konu olan markayla aynı veya benzer başka bir markanın olup olmadığı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Aynı logoyu kullanan bir markanın tescil edilmesi halinde Türk Patent ve Marka Kurumu devreye girer. Yeni başvuruyu kesinlikle kabul etmez. Bu yüzden, marka sınıflarına da bakılarak bir araştırmanın yapılması şart haline gelir.

Marka tescil belgesi almak isteyenlerin önünde uzun bir yol vardır. Bu noktada, marka sahiplerinin sürece dair destek almaları gerekli olabilir. Bir başka deyişle, marka vekilleri ile çalışılabilir. Bu sayede, marka tescil başvurusu süreci sorunsuz bir şekilde atlatılır. Türk Patent ve Marka Kurumu; kendisine ulaşan başvuruyu inceler. İlk olarak, şekil incelemesi gerçekleştirilir. Ardından, markanın benzerlik incelemesine tabi tutulduğunu söylemek gerekir.

Marka; her iki incelemeden geçer not aldığı takdirde resmi marka bülteninde yayınlanır. Bu durum; aynı zamanda markaya dair itirazları da mümkün kılar. Sürecin sonuna kadar beklenir. Herhangi bir itiraz gelmediği takdirde başvuru süreci tamamlanır. Bir başka deyişle, marka başvurusu sahibine marka tescil belgesi takdim edilir.

Marka Tescil Belgesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Birçok firma; isim patenti almayı düşünür. Ancak, isim patenti öncesinde marka tescil başvurusu yapılmak zorundadır. Marka tescil başvurusu; tahmin edilebileceği üzere Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Türk Patent ve Marka Kurumu; markaya ait hakların korunmasını sağlayan bir kurumdur. Bunun yanı sıra, lisans anlaşmaları da yine bu kurum üzerinden gerçekleştirilir. Sonuç olarak, Türk Patent ve Marka Kurumu; başta marka tescil belgesi olmak üzere logo tecil ve marka tescil belgesi yenileme işlemleri için gidilmesi gereken ilk adrestir.

Marka tescil belgesi almak isteyenlerin dikkatli olmaları gerekir. Bu süreçte yapılacak en ufak hata tüm işlemlerin boşa gitmesine neden olur. Bu yüzden, sektöre henüz giriş yapmış markaların marka vekilleri ile çalışmaları gerekir. Bilhassa marka araştırma süreci kritiktir. Marka sınıfları içerisinde detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Ürün ve hizmet sınıfı olmak üzere iki farklı sınıf yer alır. Söz konusu sınıflar içerisinde ürün ya da hizmetin hangi sınıfa ait olduğu belirlenmelidir.

Marka tescil belgesi; hali hazırda kullanılmayan bir marka için de alınabilir. Ancak, marka tescil belgesini elde eden bir markanın beş yıl içerisinde kullanılması şarttır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun Estetiği Fiyatları 2023 Burun estetiği operasyonları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde …