Sherlock Holmes


 

 

Edebiyat başta olmak üzere televizyon ve sinema dünyasında büyük yankı uyandıran Sherlock Holmes karakteri Britanyalı yazar olan Sir Arthur Conan Doyle tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu karakterin ilk hikayesi 1887 yılında çıkan Kızıl Dosya’dır. Zeki bir dedektif olan Sherlock Holmes namı İngiltere sınırlarını da aşarak bütün dünyaya yayılmıştır.

 

Sherlock Holmes Kimdir?

Sherlock Holmes karakteri ağzında pipo, uzun pardesü ve garip ekose şapkası ile tasvir edilir. Görüntüsünün yanı sıra zekasıyla ön plana çıkan dedektif içinden çıkılması güç polisiye olayları aydınlığa kavuşturmaktadır. Kendine özgü hareketleri ve tavırları olan bu karaktere II. Abdülhamit’in de hayran olduğu bilinir. Holmes insanları bir denklemin elemanları olarak kabul etmektedir. Bu kapsamda duygusal yöne sapmayan karakter gerektiği zaman son derece kurnaz davranmaktadır.

 

Cinayet olayları son derece heyecanlanan Holmes günlük yaşamında vaktini kişisel deneyleriyle ve keman çalarak geçirmektedir. Aynı zamanda tuhaf merakları ve zevkleri de olan Sherlock Holmes’un yakın arkadaşı ve onu en iyi tanıyan kişi Dr. Watson’dır. Bu ikili birbiriyle son derece zıt karakterlerdir. Bunun gibi özelliklerinden dolayı Holmes hikayeleri insanlar tarafından son derece ilgi çekici bulunmaktadır.

 

Sherlock Holmes Kitapları

Sherlock Holmes kitapları toplam beş kitaptan meydana gelen bir settir. Bu sette yer alan kitaplar şu şekildedir: Akıl oyunlarının gölgesinde, Suç detayda saklıdır, Şüphe asla uyumaz, Gerçekler kanıt ister, Aklın şüphesi suçun gerçeğidir.

 

Beş kitaplık set toplam elli altı tane hikayeden oluşur. Her bir kitap okuyucunun zihnini zorlayacak cinayetler ve olaylar zincirinden meydana gelir. Setin ilk kitabı olan Akıl oyunlarının gölgesinde toplam on iki hikayeyi içerir ve her bir hikaye okuyucuda büyük etki bırakacak şekilde hazırlanmıştır. İlk kitap 1887 yılında çıkarılmış olup seri bununla birlikte devam ettirilmiştir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Güçlü İphone 6S Plus Batarya Fiyatı İçin Real Power!

    İphone 6S Plus Batarya Güvenilir, sağlıklı batarya modelleri ile telefon performansını yüksek seviyede …