Sigorta Nedir, Ne İşe Yarar?


İnsanların hayattaki çeşitli risklere karşı korunmasını sağlayan sigorta araç, sağlık, konut, dask ve seyahat gibi çeşitlere ayrılır. Tek seferde ya da yıllık prim ödemesi yapılması karşılığında sunulan en uygun sigorta hizmeti zarara uğrayan kişinin zararlarının primlerle karşılanmasını sağlar. Sigorta türlerinin bazılarının yapılması zorunlu iken bazıları isteğe bağlıdır. Zorunlu sigorta nedir diye baktığınızda yapımının devlet tarafından mecburi kılındığı sigorta türü olduğunu görebilirsiniz. Örneğin trafik sigortası yapılması her araç için zorunlu tutulmuştur. Bunun yanı sıra kişiye özel sigorta türleri de vardır. Özel sigorta nedir diye araştırdığınızda ilk sırada sağlık sigortası türlerinin yer aldığını görebilirsiniz. Bunlardan yararlanabilmek için belli bir bedel ödemeniz gerekir. Sigorta bedeli nedir sorusunun yanıtı her sigorta türü için farklılık gösterebilir. Bunlarla ilgili kapsamlı ve güncel bilgilere e-sigortam aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

Zorunlu Sigorta Nedir?

Kamu güvenliğini sağlamak ve sahibini güvence altına alarak üçüncü kişilere karşı korumak amacıyla yasalar tarafından mecburi tutulan sigortalar zorunlu sigorta kapsamındadır. Yapılması zorunlu olan sigortalar geniş bir yelpazeye sahip olup e-sigortam kapsamında trafik sigortası, DASK, ferdi koltuk sigortası gibi sigortalarla ilgili avantajlı fırsatlar mevcuttur.

En uygun sigorta türlerinden biri olan trafik sigortasının süresi bir yıllık olup bu süre dolmadan sigorta poliçesinin yenilenmesi gerekir. Aksi takdirde aracın trafikte yer alması mümkün değildir. Online sigorta yaptırmak istediğinizde trafik sigortası ile ilgili kampanyaların sıkça olduğunu görebilirsiniz. Eğer yenileme sebepli başvuruyorsanız ve bir önceki poliçeniz süresinde herhangi bir kaza hali yaşamamışsanız bu durumda poliçe için ödeyeceğiniz tutar azalacaktır. Bunun yanı sıra DASK ve diğer sigorta türleri için de e-sigortam tarafından kullanıcılara özel uygun ödeme seçenekleri ve indirimler de sunulmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …