Sofralardan Eksik Olmayan Çipura Balığı Ayıklama Yöntemi


 

 

Evinizde güzel bir balık ziyafeti vermek istediğinizde, gerek lezzetli bir balığı elinize alıp temizleyebilir gerek balıkçıda da temizliğini yaparak güzel bir şekilde de küçük balık tercihlerinizi yapabilirsiniz. Günümüzde bununla ilgili olarak son derece titiz bir çalışma ile beraber harika bir balık temizleme yöntemini öğrenmeye var mısınız? Bu sayede siz de bundan sonra balıkçıda değil, bizzat kendiniz evinizde balık temizlemeyi isteyecek, buna bayılacaksınız.

 

Keyifli bir balık temizleme konusunda öncelikle bazı hususları bilmek gerekir. Bunun için balık temizlemede küçük boy yoksa büyük boy balık mı seçeceksiniz buna karar vererek doğru yöntemlerle temizleme yapmalısınız. Böylelikle balık kafası kopartılacak mı kopartılmadan mı temizleme yapacaksınız bunlarla beraber hemen başlayabilirsiniz. Hazırsanız sizlere bir çipura balık nasıl temizlenir bu konuda bilgi vermek istiyoruz.

 

Balığınızı yatay pozisyonda tutabilir ve sağ ve sol yüzünde bulunan pulları temizleyerek en iyi şekilde ayıklama işine başlamak gerekir. Bunun için baş bölümünden başlayarak kuyruğa kadarki tüm yüzünde pulları sökmek gerekir ve ters çevirerek en iyi şekilde temizleme işlemlerini yapmak gerekecektir.

 

Bu aşama bittikten sonra da daha büyük temizleme aşaması ise doğrudan balığınızın kafasının altından gövdesine kadar temizlemek için en iyi şekilde içindeki siyah pisliği, organları temizlemek olacaktır. Et görünüme gelene kadar gerekli temizliği yapıp bu şekilde bol su ile yıkayarak gövdede bulunan organları temizleyebilirsiniz. Siz de buna göre bol su ile beraber güzelce temizlik yapabilir ve balığınızı temizlemiş olabilirsiniz. Buna göre çipura nasıl temizlenir konusunda en iyi şekilde siz de gerekli bilgiye sahip oldunuz.

 

Akşam yemeklerinizde en güzel öğünlerden biri de güzel bir çipura balık olabilir. Bu anlamda da tercihlerinizi Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın şekilde avlanarak çıkartılan Çipura balıklarından yana kullanabilirsiniz. 30 santimetre ortalamasındaki boyları yerine göre 60 santimetrelere kadar çıkmaktadır. Bununla beraber bu boyutta balıklara zor rastlandığı için genelde temizlemesi küçük balık haline göre çok daha kolay oluyor.

 

30 santimetre balığı temizleme noktasında sofralarınıza güzel bir ziyafet çekmeden önce nasıl temizliği yapılacağına dair de yukarıdaki teknikleri değerlendirin. Burada yağ bakımından zengin, protein, kalsiyum, demir ve potasyum gibi her açıdan zengin bir balık türü olarak çipura ile nefis bir ziyafeti evlerinize, sofralarınıza veya misafirlerinize özel sizlerde sunabileceksiniz.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …