Steroid


Steroidler (bazen “roidler” veya “meyve suyu” olarak adlandırılır) vücuttaki belirli hormonlarla aynı veya buna benzer. 

Ancak bazı insanlar steroid hapları, jeller, kremler veya enjeksiyonlar kullanır çünkü steroidlerin spor performanslarını veya görünümlerini iyileştirebileceğini düşünüyorlar. Ayrıca steroid fiyat skalası firmalara göre değişkenlik göstermektedir.

Anabolik steroid yapay, aynı ya da benzer olan hormonların üretilir androjenler vücutta erkek tipi seks hormonları. 100’den fazla anabolik steroid varyasyonu vardır. En güçlü androjen testosterondur. Testosteron esas olarak olgun bir erkek hormonu olmasına rağmen, kızların vücutları daha az miktarda üretir. Testosteron kas yapımına yardımcı olur ve ergenlik döneminde erkeklerin sesin derinleşmesi ve vücut tüylerinin büyümesi gibi geliştiği erkeksi özellikleri teşvik eder. Testosteron seviyeleri ayrıca bir kişinin ne kadar agresif olduğunu da etkileyebilir. Sporcular bazen testosteron benzeri etkileri nedeniyle anabolik steroidler alırlar.

Bazen steroidal takviyeler olarak adlandırılan diğer steroidler dehidroepiandrosteron veya androstenedion (andro olarak da bilinir) içerir. Çoğunlukla, sağlık gıda mağazalarında veya spor salonlarında bulunan steroidal takviyeler artık yasadışıdır ve bir reçete gerektirir. Birkaç istisnadan biridir ve yine de tezgâhtan satın alınabilir.

Steroid takviyeleri zayıf androjen formlarıdır. Steroid fiyatlarından genel olarak bahsedecek olursak 100TL ile 600TL gibi bir fiyat aralığına sahiptir. Etkileri iyi bilinmemektedir, ancak büyük dozlarda alındığında testosteron gibi diğer androjenlere benzer etkilere neden oldukları düşünülmektedir. Ancak araştırma çalışmaları, atletik performansı iyileştirmek için çok az şey yaptığını veya hiçbir şey yapmadığını göstermektedir.

Anabolik Steroidler

Anabolik steroidler, doğal olarak üretilen testosteronun vücut üzerindeki etkisini taklit ederek antrenmana yanıt olarak kas dokusunun büyümesini ve “toplanmasını” uyarır. Anabolik steroidler vücutta birkaç günden yaklaşık bir yıla kadar kalabilir. Dayanıklılık, güç ve kas kütlesini artırabildikleri için steroidler popüler hale geldi. Bununla birlikte, araştırmalar steroidlerin beceri, çeviklik veya atletik performansı geliştirdiğini göstermemiştir. Bazı insanlar steroid dozlarını “devir” ederler. Bu, belirli bir süre boyunca birden fazla steroid aldıkları, bir süre durdukları ve tekrar başladıkları anlamına gelir. “İstifleme”, iki veya daha fazla farklı anabolik steroid almak anlamına gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaay Takipçi Artırma ve Satın Alma Hakkında

Merhabalar, Yeni bir sosyal medya kanalı olan Yaay hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Görsel olarak …