Taze Zencefil Nasıl Tüketilir?


 

 

Daha çok Uzakdoğu ülkelerinde yaygın şekilde tüketilen, zararları sayılmasa da çok tüketildiği takdirde zararı da olan bitkilerden biri zencefildir. Son derece lezzetli bir biçimde yemeklerde, kendi başına turşusu ya da çeşitli formlarda da kullanıldığı görülen zencefiller, birbirinden farklı amaçlarla harika lezzete sahip bitki türlerinden biridir. İstenildiği takdirde baharat olarak da dönüştürülerek kullanılan bu bitki, 1 metreye kadar uzanan boyuyla birlikte bitki halinde istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca sarı ve kırmızı renklerde de çiçek açabilir şekilde zencefil bitkisinin olduğundan da söz etmek mümkündür.

 

Zencefil, yararlarıyla beraber bilinen bir bitkidir. Günümüz şartlarında sindirim sistemine karşı iyilikleri, midenizde hazımsızlık sorunlarınıza faydalarıyla beraber oldukça iyi bir etki yaratmaktadır.

 

Şişkinlik ya da benzer sorunlarda en iyi şekilde azaltıcı olarak etki etmekte, kullanılmaktadır. Mide ağrılarında, bulantısında da sorunlarınıza karşı gazı söktürücü etkisi olduğu gibi ishal ya da benzer bağışıklık sorunlarınıza karşı da zencefili tüketerek en uygun şartlarda tüketerek de lezzetiyle beraber taze tüketiminden yararlanmış olabilirsiniz.

 

Hassas bir dönem olarak hamilelik dönemlerinizde de çeşitli hastalıklarınızda ya da kemoterapi gibi dönemlerde mide bulantıları, kusma sorunlarınıza karşı hafifletici etki olacak şekilde de yine taze zencefil iyi gelmektedir. Bu nedenle ülser, reflü gibi rahatlatması açısından da doğrudan zencefilleri tercih edebilir ve en iyi şekilde de tüketebilirsiniz.

 

Zencefil tüketimlerinde fazlaca kullanım, yararları kadar zarar da getirebilir. Günümüzde fazla kullanımı önerilmemekle beraber belirli yaş altında da tavsiye edilmez. 2 yaş altındaki çocuklara tüketim için verilmemesi gerekir. Ayrıca keskin bir kokusu olduğu için mide ekşimelerinizde de sebep olabilecek bitkilerden biridir. Bu nedenle ritim bozuklukları ya da cildinizde çeşitli deri döküntüsü gibi problemleri de beraberinde getirebilir. Bu tip durumlara dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 

Başka bir zencefil zararları olarak söylenen zararlardan biri de birçok yarattığı fazla kullanım ya da aşırıya kaçma sorunlarından biri olarak kan sulandırma özelliği sebebiyle cerrahi operasyonlardan önce kullanımınızı yapmamanız gerektiğidir. Kanı sulandıran zencefil, size olumlu etkiler yaratsa da eğer bir ameliyat olacaksanız öncesinde kullanmayı kesmelisiniz. Aynı şekilde çocuklarda kullanım olacaksa, normal dozun çok çok altında, genellikle 3’te 1 oranında kullanım olmasına da önem verilmesi gerektiği bilinmelidir.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …