Türkiye’de Patent Nasıl Alınır?


Bir buluşunuz varsa ve buluşunuzun kullanım, üretim ve dağıtım haklarını tamamiyle elinize almak istiyorsanız, elde etmeniz gereken belgeye patent denir. Buluşunuz için bir patent aldığınızda, kullanım haklarını elinize almış olursunuz. Ülkemizde bu hak Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir. Patent alma talebi ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurduğunuzda, yapılan değerlendirmelerin ardından, patent tescil talebiniz kabul edilir ya da reddedilir. Uzun zaman alabilen bir süreç olan bu işlemlerin sonucunda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için, bu süreçte vekillik hizmeti veren, deneyimli patent danışmanlık firması ile çalışmak faydalı olacaktır.

Patent Tescili Nasıl Yapılır?

Patent tescili uzun zaman alabilen bir işlemdir ve genelde en çok üzerinde durulması gereken ve en çok zaman alan kısım başvuru işlemleridir. Patent tescil belgesi, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılarak alınabiir. Tabii ki kurumun sizin patenti hak ettiğinize karar vermesi gerekmektedir. Fakat akıllardan çıkartılmaması gereken önemli bir nokta, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen patent tescil belgesinin sadece Türkiye içinde geçerli olduğudur. Eğer uluslararası alanda geçerli olacak şekilde patent almak istiyorsanız, buluşunuz Patent İşbirliği Anlaşması’na göre değerlendirilir ve uygun bulunursa uluslararası geçerliliği olan bir patent alabilirsiniz. Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde bir patent almak içinse, Türk Patent ve Marka Kurumu’na değil, Avrupa Patent Ofisi’ne başvuru yapmanız gerekecektir. Aynı Türk Patent ve Marka Kurumu gibi Avrupa Patent Ofisi’nin de kendisine ait değerlendirme kriterleri vardır ve başvurunun sonuçlanması yine zaman alır. Bu yüzden, eğer Avrupa içinde geçerli olacak şekilde bir patente sahip olmak istiyorsanız, yine bu konuda size yardım edebilecek bir danışmanlık firmasından destek almanız yerinde bir karar olacaktır.

Patent Alma Sürecinde Dikkat Edilen Koşullar

Patentinizin onay alma süreci aynı marka tescil belgesi alma gibi uzun zaman alabilen bir iştir. Hatta çoğu durumda daha çok vakit alır. Patent talebinizin onaylanması 1-4 yıl arasında sürebilir. Aynı bir markanın tescili için başvurunuz için yapılan marka tescil sınıfları değerlendirilmesi gibi, patent tescil sürecinde de patentini almak istediğiniz buluşun hangi ürün kategorisi içinde sınıflandırıldığı çok önemlidir. Türk Patent ve Marka Kurumu, başvurunuzu değerlendirilirken, daha önce patenti alınmış buluşlara bakacaktır. Eğer sizin kendinize ait olduğunu iddia ettiğiniz buluşun patenti daha önce başka bir kurum ya da kişi tarafından alındıysa patent tescil belgesi tarafınıza verilmeyecektir. Bu durum hem ulusal hem de uluslararası patent talepleri için geçerlidir. Bununla birlikte, sizin buluşunuzun bire bir aynısı olmasa bile, aynı ürün grubu içinde yer alan ve sizin buluşunuz ile arasında aşırı benzerlik yarayacak bir buluş varsa da patent talebiniz reddedilecektir. Uzun bir süreç sonucunda patent başvurunuzun reddedilmemesi için uzman bir firmadan vekillik hizmeti almanız doğru olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Film İzleme

 İnternet üzerinden film izleme imkanı sunan film kovanı hd kalite de film izleme imkanı sunan …