Vektörel Hastalık Belirtileri Nelerdir?


 

 

Halk arasında vektörel hastalığı ya da zoonotik olarak da bilinen bu hastalık, günümüzde birbirinden farklı reaksiyonları insan üzerinde gösteren, genelde hayvanlardan bulaşıcılığıyla bilinen bir hastalıktır. Son derece bulaşıcı bir hastalık olmasının yanı sıra, zoonotik enfeksiyon olarak da bilinen bu hastalıkta hayvanlarla olan temas doğrultusunda bulaşıcı olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca hayvanlara yakınlık, ısırma sonucunda meydana çıkmasıyla beraber bulaşıcı enfeksiyonlar kategorisinde incelenen hastalıkla ilgili olarak pek çok bulaşıcı sebebi ve belirtileri de vardır.

 

Deli dana hastalığı, halk arasında bilinen ismiyle en yaygın hastalıklardan biridir. Bulaşma enfekte olması çok kez bilinir ve doğrudan bir canlıdan başka bir canlıya geçmesi ile gerçekleşmez. Bu noktada daha çok deli dana hastalığına kapılan hayvanların eti, sütünü tüketen insanlarda bu hastalık gözükmektedir. Dokularda bulunan enfeksiyon, etleri yiyen insanlara çok daha tehlikeli şekilde ulaşmaktadır. Dolayısıyla zoonotik hastalıklar arasında en çok bilinen ve yaygın olan hastalık, bu şekilde geçmektedir.

 

Günümüzde benzer şekilde yaygın hastalıklardan biri de sıtmadır. Belirtileri halsizlik ve yüksek ateş olan sıtma ile ilgili olarak insana geçişi sağlayan canlı, genellikle sivrisinekler olmaktadır. Bu noktada en iyi şekilde korunmak önemli bir süreçtir.

 

Kırım Kongo kanamalı ateşinden tutun da şark çıbanı gibi pek çok sivrisinek türlerinin, kenelerin bulaşıcı hastalık getirdiğinden söz etmek mümkündür. Günümüzde bununla ilgili olarak şark çıbanı, el, yüz veya deri üzerinde herhangi bir bölgede sivilcenin daha da iri halini gösterecektir. Bu şekilde oluşacak herhangi bir problemde de tedavinin erkenden teşhis edilerek sağlık desteği almanız gerektiğini unutmayınız.

 

Vektörel hastalıkları içerisinde bulunan Kırım Kongo kanamalı ateşi de klasik bir kene hastalığıdır. Kenenin kanının insan kanıyla buluşmasıyla birlikte oluşan bir virüstür. Bu tip hastalıklarda ilk belirtiler ateş, halsizlik, yorgunluk ve öksürük gibi sorunlardır. Daha da ileriye giderse eğer titreme, kas ağrısı veya baş ağrısı gibi pek çok sonuçları da getirmektedir.

 

Bireysel temizliğiniz kadar ev ortamındaki temizliğinize de önem vererek bu tip hastalıklardan korunabilirsiniz. Hiçbir şekilde insan veya hayvan kanıyla ilgili olarak, hayvan ile temasınızda da eldiven kullanmaya özen gösteriniz. Pencerelerinize taktırmanız gereken sineklik ile beraber daha sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …