Yaprak Salamuralarını Yaparak Lezzetli Sarmalar Yapın


 

 

Türk mutfağının en lezzetli yemekleri olan yaprak sarmalarının kış sezonunda da nefis bir şekilde sofralarınızda şenlik oluşturması adına üzüm yapraklarından yapacağınız salamura yapraklarıyla beraber canlı rengini korur, en güzel şekilde de koyar sarılan yumuşacık dokusunu korumuş olursunuz. Salamura yapraklar yaparak evinizde, dışarıda, köyde ya da daha pek çok ortamda da yapraklarınıza hiçbir zarar gelmeden aylarca korunacak şekilde kalmasını sağlamaya ne dersiniz?

 

En güzel şekilde salamura yapraklarının tazeliğiyle beraber ister yemeklerinizi şenlendirin isterseniz de kışın sofralarınıza harika lezzetler katın. Bahar aylarında toplanan ve hem yazın hem de kışın lezzetli bir yemek yapabilmek amacıyla aylarca tazeliğini bidonlarda, vakumlu paketlerde koruyacağınız bu yaprak salamura çeşitleriyle beraber yaprakların hem lezzetli olmasını sağlayacaksınız hem de istediğiniz gibi sarmalarınızı yaprak salamurası ile birlikte yapabileceksiniz.

 

Nefis yemeklerinize ulaşırken yapabileceğiniz birçok yemek türleri de bulunur. İster mezelerde kullanabileceğiniz isterseniz de hızlı haşlama yaparak asma yapraklardan yapacağınız çeşitli yaprak pidesinden tutun da enginar dolmalarına, yapraklı pilavlardan asma yaprak kuzu fileto çeşitlerine kadar pek çok yaprak ile hazırlıklarınızı en özel şekilde yapabilirsiniz. Yemek bolluğu ve çeşitliliği sayesinde salamura yapraklardan çok özel lezzetler yaratmak sizin elinizdedir.

 

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

 

Eğer ev ortamında salamura yaprak yapmak istiyorsanız, bazı incelikleri bilmekte her zaman fayda vardır. Yapraklarınızı salamura ederken ihtiyacınız olan şey su ve tuzdur. Tuz noktasında da kaya tuzu tercih ederek, harika bir lezzetin korunma tekniğini kullanır ve doğru tuz miktarıyla beraber asma yapraklarınızın kış aylarınızda bile lezzetleri saklanmış şekilde evinizde hazır olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Günümüzde malzemeleriyle uygun bir kavanozda saklanarak aylarca bekleteceğiniz şekilde yaprak salamurası yapabilirsiniz. 2 kg yaprak için 2 litre su eklemek yeterli olurken tuz miktarınızda bu orana göre yarım kilo kaya tuzu olacak şekilde gerçekleşmesi gereklidir. Yaprak salamurası nasıl yapılır ile ilgili olarak birçok püf noktasına ait her şeyi bu yazımızda öğrenirken, kavanoz içerisinde su doldurma ve tuzu da üzerine ekleme işlemlerini yapmanız tavsiye edilir. Bu sayede daha lezzetli ve yapılış tarzına göre de harika bir sonucu elde etmek mümkün olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …