Yelken Sporu Nedir ?


 

 

 

 

 

 

 

Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik adıyla biliniyor. Yelken sporu yelkenlerin kullanılmasıyla suyun üzerinde istikrarlı bir yol almayı amaçlamaktadır. Özellikle en eğlenceli ve insan ruhuna iyi gelen bir spor olarak bilinmektedir. Aynı zamanda gezilerde sıklıkla bu sporun yapılması insanların günün yorgunluğunu atması, kalabalıktan bir nebze uzaklaşmasını sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

Denizle harika bir buluşma olan yelken sporu insanların özgürlük hissini en iyi yaşatan spor dalıdır. Özellikle sporun keyif ve heyecan veren yönü bu sporu yapan insanları oldukça tatmin etmektedir. Sporların yapılması için genellikle teknik bir bilginin bilinmesi gerekir. Fakat yelken sporunda hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duyulmuyor.

 

 

 

 

 

Doğayla bütünlenilen harika duyguları hissettiren bu spor aynı zamanda insan ruhu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. İnsanlara güven duygusu ve sorumluluk duygusunun aşılanmasında bu sporun tarihte önemli bir yeri de bulunmaktadır. Hatta spor genç bireylerde ciddi oranda zeka gelişimine yol açtığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

 

 

 

 

 

Sosyal bir birey olmanın keyfini yaşarken, başarıya ulaşmak için kazanma duygusunu büyük ölçüde tetiklediği biliniyor.

 

 

 

 

 

Yelken Sporu Nasıl Yapılır ?

 

 

 

 

Elbette teknik bir bilgiye ihtiyaç duyulmasa da tekneye adım atmadan önce kesinlikle öğrenilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Çünkü tekneye adım atılması anında bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Yelken sporunda alacağınız bilgiler tekne üzerinde güvenli seyahat etmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte sporu yaparken, güven duygusunu hissedeceksiniz.

 

 

 

 

 

Tekneye ilk binildiği an itibariyle yelken ve dümen kullanılması gerekir. Özellikle bunu rüzgara karşı yapmanız teknenin hareket etmesini sağlayacaktır. Burada önemli ölçüde rüzgarı kullanmayı öğrenirsiniz. Öğrenme sonrasında tekneyi istediğiniz yöne hareket ettirme fırsatınız olacaktır. Dilediğiniz bir noktaya tekneyi hareket ettirebiliyorsanız, bu işi yavaş yavaş öğreniyorsunuz demektir. Özellikle tekneye binmeden önce deniz sularının hava durumu ve dalga yönleri konusunda bilgi alınması önemlidir. Uzak bir mesafe tekne turları için bu ölçüt olası problemlere karşı sizi koruyacaktır.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ERDAL CAN ALKOÇLAR: NFT’NİN ASIL POTANSiYELi BİLİMSEL TEKNİK ALANLARDA

        Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini …