Yük Hücresi


Yük Hücresi

Yük hücresi bir cismin ağırlığını elektrik sinyaline dönüştüren birimin adıdır. Yük hücresinin bir diğer adı ise loadcelldir.  Loadcell birçok endüstri alanında kullanılır en yaygın kullanım yerleri ise imalathaneler, depolar ve dağıtım merkezleri gibi endüstri uygulamalarında bulunmaktadır. Oldukça geniş bir kullanım alnına sahiptir. Perakende bir mağazada yer alan elektronik terzilerde ya da evde kullanılan elektronik baskülde de yük hücreleri kullanılmaktadır.

Yük Hücresi Kullanmanın Faydaları

Yük hücresi kullanmanın faydaları şu şekildedir.

  • Yük hücreleri, oldukça yüksek bir doğruluk payına sahiptir ve uygulanan ağırlığı 0,01 e varan bir doğruluk payı ile ölçüm sağlamaktadır.
  • Yük hücreleri çeşitli nesnelerde kullanılabilmektedir.
  • Yük hücreleri oldukça uygun maliyetlidirler. Bu neden ile kullanım alanı oldukça yaygındır.
  • Yük hücrelerinin kalibrasyonu oldukça kolaydır.
  • Yük hücreleri çok az bakım gerektirmektedir.
  • Yük hücreleri zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Vinç ya da Endüstriyel Ekipmanda Kullanılan Yük Hücresinin Faydaları

Bant Kantar  internet sayfası ziyaret edilerek karar verilen ve vinç ya da endüstriyel bir ekipmanda kullanılan yük hücresinin faydaları şu şekildedir.

  • Doğruluk.
  • Dayanıklılık.
  • Ölçümün çok yönlülüğü

Yük Hücresi Nasıl Çalışır?

Yük hücresi özel olarak şekil verilmiş metal şase, gerinim ölçer (strain gage) ve direnç köprüsü (wheatstone köprüsü) den oluşmaktadır. Metal şase üzerine fiziksel kuvvet uygulanması neticesinde oluşan baskı direnç köprüsü üzerinden elektrik sinyali olarak dışarı çıkarılır. Elde edilen elektrik sinyali, mikro işlemci aracılığı ile işlenmekte, kuvvet ya da ağırlık olarak gösterilmektedir.

Yük Hücresi Seçilirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yük hücresi birçok açıdan değerlendirilerek seçilmelidir. Yük hücresinin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir.

Kullanım Yeri ve Amacı

Yük hücresi seçiminde ya da dijital yük hücresi seçiminde öncelikle kullanım amacı net olarak belirlenmelidir. Ağırlık ya da kuvvet ölçümünün hangi ölçekte yapılacağı tespit edilmelidir. Tır kantarı gibi araç tartımı ya da tank tartımı, baskül, elektronik terazi gibi amaç belirlenerek seçim yapılmalıdır.

Kapasite ve Tip

Yük hücresinin kapasitesinin ne olacağına karar verilmelidir. Kilogram ya da ton belirlenmeli ve kaç adet yük hücresi gerektiği belirlenmelidir. Ayrıca kullanılacak yük hücresinin tipi de son derece önemlidir.

Montaj Şekli ve Montaj Kiti

Yük hücrelerinin montajında uygun bağlantı seçenekleri ve bu doğrultuda uygun kitlerin kullanılması önemlidir. Montaj kitleri titreşimi gidermede oldukça önemlidir.

Çevresel Koşullar

Korozyona karşı dirençli, paslanmaz ve olası patlamalara karşı korumalı ürünlerin seçimi gözden kaçırılmamalıdır. Kullanım alanı ve amacına göre hassasiyet sağlayacak yük hücresi seçilmesi son derece önemlidir.

Yasal ve Metrolojik Şartlara Uygunluk Sertifikası

Ulusal ve uluslararası belgelere sahip olması son derece önemlidir. Bant Kantar gerekli belgelerin tümüne sahip olan ürünleri ile ön plana çıkmaktadır.

Ürün garanti şartları ve firmanın teknik desteği dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer almaktadır. Yük hücreleri farklı özellikte ve farklı kullanım alanlarına sahip olmaktadır. Dolayısı ile sabit bir fiyat belirtilememektedir. Örnek verecek olur isek 60 tonluk tır kantarı ile 80 tonluk tır kantarında kullanılan yük hücreleri farklılık gösterebilir. Bu durum tır kantarı fiyatları üzerinde de etki etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yakın gelecek ‘Daha Güçlü Türkiye Ekonomisini’ işaret ediyor.

Yakın gelecek ‘Daha Güçlü Türkiye Ekonomisini’ işaret ediyor. 5 binin üzeninde uluslararası firmanın Türkiye’ye yatırım …