Yumuşak Doku Zedelenmesi İçin Egzersiz Çözümleri


 

 

Vücudunuzun herhangi bir bölgesine alacağınız bir darbe, sert bir nesnenin çarpması ya da tekme, yumruk gibi sert bir darbe aldığınızda oluşan şey morarmadır. Bununla beraber ilgili bölge şişebilir veya aynı şekilde ağrı gösterebilir. Aslında bu durum çürümenin, çürük oluşmanın başlangıcıdır. Bununla beraber kontüzyon yani çürük olarak sınıflandırılan bu sorun bir tür yumuşak doku yaralanmasıdır.

 

Günümüzde birbirinden farklı pek çok yumuşak doku yaralanma çeşitleri vardır. Ayağınızın ya da bileğinizin burkulması, bursit, çürük ya da stresten kaynaklı yaralanmalar gibi birçok şey aslında bu noktada yumuşak doku zedelenmesi olarak bilinir. Egzersiz çözümleriyle, darbe alan bölgeyi ya da çürüyen bölgeyi yüksekte tedavisiyle çözümler bulunduğu gibi aynı şekilde birçok tedavi yöntemleri de vardır.

 

Kemik ve kas arasında bulunan yastık görevi gören sıvı olan bursit için iltihaplanma durumunda meydana gelecek şey yumuşak doku yaralanmalarından biridir. Bununla ilgili hekim tarafından destek alabilir ve anti inflamatuar ilaçlarıyla birlikte kullanım sağlayıp yaralarınızdan da kurtulabilirsiniz. Günümüzde bununla ilgili olarak hem kalça hem diz hem de ayak bileği ve ayak gibi çeşitli bölgelerde bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Benzer şekilde farklı bir yumuşak doku zedelenmesi olarak stres kırığından da bahsetmek mümkündür. Genel olarak stres kırığı olarak paylaşılan şey çatlaklıktır. Kemiklerde oluşan basit çatlaklıklar, genelde insanların vücutlarında herhangi bir bölgede yer alabilir. Bu nedenle de bacak, kalça ve ayaklara daha çok kullanıldığı için yumuşak doku yaralanmaları buralarda daha çok oluşabilir.

 

Günümüzde de buz uygulamasıyla beraber bu stres kırığı ağrısına karşı destek olmasını sağlayacağınız şekilde ilk tedaviyi yapabilirsiniz. Bunun dışında ise tedavi devamında da bolca ilgili bölgeyi dinlendirmeli, gerektiği takdirde de hekiminizden de yardım alarak yumuşak doku tedavisi için ne gerekiyorsa yapılması adına yardım alabilirsiniz.

 

Tedavi devamı için etkilerinin olduğu bölgede kırık olmamasına, çatlağın kırığa dönüşmemesine dikkat edilmelidir. Bunun için kemikte oluşacak çatlaklıklarla ilgili olarak tam kırığa dönüşmesiyle ilgili olarak tedavi noktasında ameliyatla ilgili destek alabilirsiniz. Çatlağın kırık olması halinde cerrahi operasyon gerekeceğini unutmayıp hareket etmekte fayda olacağını bilmenizi isteriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yelken Sporu Nedir ?

              Ekstrem sporlar arasında yer alan yelken yada yelkencilik …