2. El Switch Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Switch’ler bilindiği üzere bilgisayar networklerinde bilgi akışını düzenleyen yapı elemanlarıdır. Özellikle ikinci el olarak switch alınırken dikkat edilmesi gerekenler listemizi yazımızda okuyabilirsiniz.


Switchler Ne İş Yapar?

Switch’ler bilindiği üzere bilgisayar networklerinde bilgi akışını düzenleyen yapı elemanlarıdır.

Networklerde bulunan bilgisayarları birbirine bağlayan switchlerin ayırt edici özelliği ağda bulunan her bir bilgisayarın IP’lerini kayıt etmesidir. Böylece veri akışında noktadan noktaya bir yöntem kullanma imkanıyla ağdaki iş yükünü azaltırlar.

Switchlerin üzerinde bulunan port sayısı o ağda irtibatlandırılabilecek bilgisayar sayısını da belirler.

Kendi içinde özel şifreleme prosedürü uygulayan switchler kaynaktan gelen bilgiyi hedef bilgisayara özel bir kanalla gönderirler.

Adı da yaptığı işin özelliğinden gelir. Switch (anahtar) belli bir anahtarlama yöntemiyle şifrelediği veriyi her bir iletim kanalına ayrı ayrı kanallarla gönderir.

Switch’ ler bünyelerine kayıtlı bilgisayarların MAC (media access control) adresleri vasıtasıyla ağdaki her bir bilgisayarı tanır ve veri trafiğini buna göre düzenlerler.

Switch Alırken Gözetilecek Kriterler

Anahtarlamalı veri iletimi sağlayan network bağlantı cihazları olarak switchlerin taşıdığı port sayısı, veri iletimine imkan sağladığı bant genişliği, Elektro Manyetik Girişim’lere verdiği tepki gibi özellikleri onların tercih sebeplerini belirler. Özellikle endüstriyel alanlarda ve hareketli mekanlarda kullanılan switchler için sarsıntılara verdiği tepkiler de göz önünde bulundurulur. Switch fiyatları için tıklayınız.

Elektrikle çalışan bütün cihazlar çalışma esnasında bir miktar elektromanyetik enerji yayarlar. Bu enerji de yine elektrikle beslenen diğer ekipmanların elektriği işlemesi süreçlerine etkide bulunur. İşte birarada ya da birbirine yakın elektrikli cihaz ve/veya sistemlerin birbirlerini karşılıklı olarak etkilemelerine “Elektromanyetik Girişim” denir. Yani “Electromagnetic Interference”  (EMI) denir.

Cihazların EMI etkileşiminden arındırılmasına da “Elektromanyetik Uyumluluk” denir. İngilizcesiyle  “Electromagnetic Compatibility” (EMC).

 

Çok miktarda veriyi, elektrik akımlarının özelliklerinden yararlanarak yüksek hızlarda işleyip dağıtan switchler de çevredeki elektromanyetik ışınımlardan etkilenmeden çalışmaya devam etmelidir.

2. El Switch Fiyatlarını Belirleyen Parametreler

 

Tüm bu bilgiler ışığında ikinci el de olsa switchlerin kalitesini, iş görme kapasitesini, verimliliğini ve tüm bunlara bağlı olarak ikinci el switch fiyatları için belirleyici faktörlerler aşağıda sıralanmıştır.

  • Sahip oldukları port sayıları
  • Bant genişlikleri
  • Yönetilebilir olmaları
  • EMC düzeyleri
  • Kullanılacağı yere göre sarsıntı dayanım özelliği

Bunun yanında özellikle ikinci el olarak switch alırken şunlara da dikkat etmekte yarar vardır:

  • Fiziksel durumu (yapısal)
  • Fiziksel durumu (görsel)
  • Model yılı
  • Kullanılmışlık süresi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenilir Hosting Hizmeti

Müşteriler firma üzerinden VDS sunucu ve buna benzer pek çok konu hakkında en profesyonel desteği …

Bir cevap yazın