2017 Nobel Tıp Ödülünü kazananlar belli oldu

2017 yılının Nobel Tıp ödüllerini kimlerin kazandığı belli oldu. Kazanan kişilerin Michael Rosbas, Jeffrey C. Hall ve Michael W. Young olduğu açıklandı.


2017 yılının Nobel Tıp ödüllerini kazananları belli oldu. Sirkadiyen ritmini denetleyen moleküler mekanizmaları bulan kişilere verilen Nobel Tıp ödülleri, tıp alanında yaptıkları üstün icatlar değerlendirilerek seçildi. Nobel komitesi tarafından gelen açıklamaya göre; Yeryüzündeki tüm canlılar dünyanın dönüşüyle denktir. Her canlının bir biyolojik saati vardır ve canlının bu dönüşün oluşturduğu gün ile uyum sağlamasına destek olduğu biliniyordu. Nobel Tıp ödülüü kazanan Michael Rosbas, Jeffrey C. Hall ve Michael W. Young bu biyolojik saatin nasıl çalıştığını gösterdi.

DENEYLERDE SİNEK KULLANILDI

Rosbas, Hall ve Young bu biyolojik saatin nasıl çalıştığını göstermeye yardımcı olmak için birçok geni kontrol ettiler. Bu kontrollerin büyük çoğunluğunu ise meyve sinekleri üzerinden gerçekleştirdiler.Bilim adamları, bu genlerin günlük olarak biyolojik saatlerini kontrol etti ve gece artan ancak gündüz azalan bir protein salgılamasını gözlemledi. Böylelikle biyolojik saatin hücreler için nasıl çalıştığını göstermiş oldular.

Nobel Tıp Ödülünün bir de maddi yönü var. Ödülü kazanan 3 bilim adamı toplamda yaklaşık 3.4 milyon TL’lik ödülün de sahibi oldular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı İslam dünyası ve Ülkemiz, ömrünü İslam’a …

Bir cevap yazın