Ahşap Duvar Çıtası


Dekorasyon, doğru uygulamalar sonrasında mekânların bir hayli farklı görünmesini sağlamaktadır. Eşyalar ile yeni bir hava kazandırılan evler ya da ofisler, tavan ve duvarlara yapılan işlemlerden sonra ise tamamen başka bir yere dönüşebilmektedir. Modern dekorasyonlarda özellikle boş duvarlar anında dikkat çekmektedir. Duvarları doldurmak için farklı tablolar kullanmak ise mekânların olduğundan daha küçük görünmesine neden olmaktadır. Bu alanda gerek evlerde gerek işletmelerde tercih edilebilecek en iyi alternatif duvar çıtası uygulamasıdır.

Duvar çıtaları materyal olarak farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Ancak uygulamanın temeli ahşaba dayanmaktadır. Çıtalar ön çizimler sayesinde duvarların nasıl görüneceğine dair bir fikir edinilmesini sağlamaktadır. Bu sayede uygulama tamamlandığında herhangi bir sürprizle karşılaşılma olasılığı yoktur. Çıta tercihlerini ahşaptan yana kullanan bireyler genellikle uygulamanın ahşap renginde kalacağını düşünmektedir. Ancak kaliteli boyalar kullanılarak malzemelerin istenen ya da mekâna en çok uyacak olan renge boyanması mümkündür. Bu sayede duvar çıtası uygulamaları müşteri memnuniyetini tam olarak sağlayan uygulamalar arasında gösterilmektedir.

Duvar Çıtası Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ahşap duvar çıtası ya da kartonpiyer modellerinin uygulaması yapılmadan önce zeminin iyi olduğundan emin olmak gerekmektedir. Bu nedenden ötürü işlemler genellikle duvarı boyamakla başlamaktadır. Ancak duvar boyasının durumu iyi ise boya yapmak şart olarak görülmemektedir. Zeminin hazırlanmasının ardından duvar çıtasının bir ön çizimi yapılmalıdır. Bu sayede uygulamanın duvarın hangi kısmına yapılacağı ya da duvarın sadece alt bölümlerinde mi yer alacağına yönelik kararlar verilmiş olmaktadır.

Ahşap, bir diğer tabir ile MDF duvar çıtaları boyanmak isteniyorsa yapıştırılmadan önce boyanmalıdır. Boyama işlemlerinden sonra bir gün beklemek oldukça önemlidir. Bu yüzden boya aşaması da ön hazırlıklar sırasında gerçekleştirilmelidir. Sonrasında ise çıtaların yapıştırılması istenen yerlere kurşun kalemler ile işaretler konulmalıdır. İşaretlerin titizlikle gerçekleştirilen ölçümler neticesinde konması çok önemlidir. Bu sayede herhangi bir simetri bozukluğu yaşanmamış olacaktır. Son aşama, çıtaların özel yapıştırıcılar ile belirlenen bölgelere yapıştırılmasından ibarettir. Malzemelerin kaliteli şekilde seçilmesi ve uygulamanın gerektiği biçimde yapılması, elde edilen dekoratif görüntünün uzun süre rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın Büyük İlgiyle İzlediği Süper Kahraman Filmleri

İnsanlar dillerin geliştiği an itibariyle masallar, hikayeler ve mitler yaratarak kitlelere birşey anlatmaya çalışmıştır. Gelişen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir