AMD’den yeni işlemciler geliyor

Ryzen adlı işlemcileri ile mükemmel satış adetlerine ulaşan işlemci devi AMD, önümüzdeki yıllarda daha farklı işlemciler sunmayı hedefliyor.


En büyük iki işlemci üreticisinden biri olan AMD, Ryzen isimli işlemcileriyle Intel’i oldukça zorluyor. Fiyat ve performans açısından oldukça makul olan işlemciler günümüzün en iyi işlemcileri arasında gösteriliyor. Peki AMD bundan sonraki işlemcilerini neye göre üretecek ?

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARA ÖNEM VERİLECEK

Intel’in dizüstü bilgisayar işlemci üretimine hatırı sayılır çalışmaları var. AMD her ne kadar masaüstü bilgisayarlar için işlemci üretse de dizüstü bilgisayarlarda AMD işlemcilerinin kullanım oranı Intel’e göre oldukça az. 2018 ve 2019 yıllarında dizüstü bilgisayarlara daha çok eğilecekleri düşünülüyor. AMD bu sebepten Zen ve Vega adı verilen teknolojilerini kullanacağı iddia ediliyor. 12 nm üretim teknolojisi ile yapılan işlemcilerin Ryzen’in şu an kullandığı soketlere bağlı kalacağı da gelen bilgiler arasında.

AYNI SOKET İLE DAHA AZ ANAKART TÜKETİMİ

AMD’nin bu pazarlama stratejisi oldukça beğeni topluyor. Çünkü Intel neredeyse her yeni işlemciyi piyasaya sürdüğünde farklı bir soket kullanıyor. Bu durum da kullanıcılara yeni anakart almayı zorunlu tutuyor. Ancak AMD’nin uzun süre aynı soketi kullanması AMD anakart sahiplerine yeni bir anakartı alma zorunluluğu doğurmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

powerkablo.com.tr

Günümüzde elektrik enerjisi insan yaşamı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Binaların ve yolların aydınlanması, …

Bir cevap yazın