Android 8.1 kullanılmayan uygulamaları siliyor ve telefonunuzda yer açıyor

Android 8.1, uzun zamandan beri beklenen bir özellikle birlikte gelecek. Bu yenilik sayesinde kullanılmayan uygulamaların ön bellekleri silinerek kullanıcılara daha fazla boş alan kalabilecek.


Android telefonunuzda sürekli yer sorunu yaşıyorsanız Android 8.1 ile ilgili bu haber yüreğinize su serpebilir. Android Open Source Projesinde XDA Geliştiricileri tarafından yapılan çalışmada Android 8.1 sizin için uygulamaları sürekli denetleyecek ve belli bir süre kullanılmayanlarını etkisiz hale getirerek telefonunuzda daha az yer kaplamasını sağlayacak.

HENÜZ KULLANILABİLİR DEĞİL

Kullanılmayan uygulamalar devre dışı bırakıldığında ön bellekte de yer kaplamayacak ve size daha fazla boş alan kalabilecek. Bu özelliği çalışır duruma getirmek için herhangi bir ayar yada düzenleme yapmanıza gerek yok ancak Android 8.0’da değil Android 8.1’de gelmesi nedeniyle biraz sabır göstermeniz gerekecek. Henüz Android Oreo 8.0 bile tüm telefonlarda henüz kullanılabilir değilken, Android 8.1’in gelişinin en az 1 aylık bir süre alacağını tahmin ediyoruz.

BÜYÜK ZAHMETLERDEN KURATAN ÖZELLİK

MicroSD kartlardan pek hoşlanmıyorsanız ancak yine de telefonunuzdaki boş alanların tümüne ihtiyaç duyuyorsanız bu özellik şimdilik en iyi çözüm olarak görülüyor. Aksi takdirde en çok kullandığınız uygulamalar ön bellek kapasitesini tamamen doldurduğu için bu uygulamaları telefonunuzdan tamamen kaldırıp sonrasında tekrar indirip yüklemeniz gerekecek. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra özellikle sosyal medya uygulamaları için bir de kullanıcı adı ve şifre girme zahmetine gireceğiniz için Android 8.1’de gelen bu özellik oldukça yararlı olacak.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın