Android, batarya kullanımını etkileyen uygulamaları öne çıkaran yeni bir özelliği getiriyor

Google, kendi uygulamaları ve 3.parti uygulamalar da dahil olmak üzere tüm uygulamaları batarya harcama birimlerine göre denetleyen bir özellik üzerinde çalışıyor.


Android 8.1 Oreo güncellemesi ile gelmesi planlanan bu yeni özellik ile artık mobil işletim sistemine Google Play Store’dan yüklenen tüm Google uygulamaları ve 3. parti dış uygulamalar batarya kullanımları konusunda denetim altında olacak. Google, Android işletim sisteminde bu özelliği daha belirgin bir hale getirecek ve bu özellik size hangi uygulamanın ne oranda batarya harcadığını söyleyecek.

Yeni gelecek olan özelliğin bir diğer işlevi ise, telefon uyku moduna girdiği zaman telefon ile birlikte uyku moduna giremeyen uygulamaları sizlere sürekli olarak haber verecek. Bu sayede hatalı olan uygulamaları kontrol edebileceksiniz. Google’ın kullanıcılara telefonları hakkında daha fazla bilgi ve kontrol olanağı sağlayan bir özelliği test etmesi uzmanlar tarafında da hoş karşılanıyor. Bu sayede Google, genel Android kullanıcılarının akıllı telefonlarını kullanım konforunu düşünüyor.

Özelliğin Android 8.1 güncellemesi ile geleceği söyleniyor ancak henüz Android 8.0 Oreo güncellemesi bile birçok akıllı telefonda kullanılabilir değil. En iyi ihtimalle önümüzdeki ay gelmesi beklenen güncellemeden sonra bu özelliği de sorunsuz olarak kullanabileceğiz. Pil ömrünü ve kullanım sürelerini artırma konusunda yerinde çalışmalar yapan Google’ın Android mobil işletim sisteminde benzer bir uygulama kullandığı biliniyor ancak bu yeni gelecek özellik pil kullanım sürelerini çok daha verimli hale getirecek ve kullanıcıların pil tasarrufu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını hedefleyecek.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın