Android sürümlerinin kullanım oranları açıklandı

Google’ın aylık olarak yayınladığı Android sürümlerinin kullanım oranlarında Nougat ve Kitkat başı çekiyor. Ancak Android’in yeni sürümü 8.0 Oreo geldiğinde birçok şey değişebilir.


Akıllı telefon ve tabletler tarafında sıkça kullanılan Android işletim sistemi, bazı zamanlarda hız sorunları olsa da oldukça yaygın olarak hizmet veriyor. Google tarafından geliştirilen ve Google Play ile birlikte çalışan Android işletim sisteminin hangi sürümlerinin ne kadar oranla çalıştığı da Google tarafından yayınlanan bir raporda açıklandı.

ANDROID NOUGAT YÜKSELİŞTE

Android 8.0’ın yayınlanması beklenirken en son sürüm olan Android 7.0 Nougat son dönemlerdeki kullanım oranlarını yükseltmiş durumda. Android Kitkat verisyonundan sonra Nougat en fazla kullanılan Android sürümü olma özelliği taşıyor. Günümüzde Android cihazların dağılımına göre 7.0 ve 7.1 versiyonları %15,8’lik kullanım oranıyla en çok kullanılan Android sürümü olma özelliğini koruyor. Nougat’yı %15,1 oranıyla 4.4 Kitkat versiyonu takip ediyor. Çok eski Android işletim sistemlerinin bile hala listede yeri mevcut. Örneğin Gingerbread versiyonu %0,6 oranıyla hizmet sunmaya devam ediyor. Eski telefonlarda kullanılan bu versiyonlar telefonlar kullanım ömürleri bittiğinde ise yok olacak gibi görünüyor.

ANDROID OREO’DAN SONRA ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK

Google, Android 8.0 yani diğer ismi ile Android Oreo’da bir çok değişiklik yapmayı hedefliyor. Yeni geliştirmelerin başında ise hız sorunlarının giderilmesi yer alıyor. Kısacası Android Nougat versiyonunu kullanan Android kullanıcıları hız sıkıntılarını aşmak için Android Oreo versiyonuna geçiş yapacaklar gibi görünüyor. Oreo başlı başına hız ve güvenlik için geliştirilmiş olsa da Nougat ve Kitkat versiyonlarından Oreo’ya ne kadar geçiş olacağı ise merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın