Android’e olan güvensizlik Oreo ile kayboluyor

Android kullanıcılarının başlıca sorunlarından biri olan ve güvensizlik yaratan güvenlik açıkları Android Oreo ile son buluyor. Yeni güncelleme ile gelecek olan Oreo hem hız hem de güvenlik açısından kusursuz olacak şekilde üretiliyor.


Bir çok mobil telefon ve tablet kullanıcılarının Android’e olan güvensizlik hissi teknolojiyi takip edenler tarafından bilinen bir gerçek. Bunu yok etmek için kolları sıvayan Android, Oreo güncellemesi ile tüm güvenlik açıklarını kapatmayı ve daha güvenilir bir kullanım sunmayı hedefliyor. Oreo, sadece güvenlik konusunda değil tasarım ve arka plan uygulamalarının çalışması konusunda da gelişmelere sahip olacak.

ESKİ SÜRÜMLERİN GÜVENLİK AÇIKLARI YOK OLUYOR

SSLv3 kodlamasını kullanan tüm eski Android sürümlerinin yanısıra Oreo farklı bir algoritma ile çalışacak. Bu algoritma sayesinde artık genel anlamda daha güvenilir ve daha hızlı bir kullanım sağlanacak. Güvenlik sorunlarının büyük bir bölümü Google Market’e yüklenen 3. parti uygulama ve APK’lardan kaynaklanıyordu. SSLv3 bu kötü amaçlı yazılımları tam olarak süzemiyor ve kullanıcıları uyarmıyordu. Oreo ile bu sorun ortadan kalkacak ve yazılım kötü niyetli yazılımları kendisi engelleyecek.

SORUNLU UYGULAMALAR BAŞTAN ENGELLENECEK

Bilindiği üzere uygulama yazılımı yapan firma yada kişiler Google Developer üzerinden uygulamalarını yükleyebiliyor ve Google Play Store’da yayına aldırabiliyordu. Bir kaç kriteri yerine getiren her uygulama da sistemde yerini alabiliyordu ancak Google bu konuda da yeni bir uygulama çıkarttı ve adını Play Protect olarak belirledi. Play Protect uygulamaları Play Store’a yüklemeden önce kötü niyetli bir yazılım olup olmadığını ve kullanıcılara zarar verip vermeyeceğini önceden denetleyecek. Eğer uygulama sisteme giremeyecek düzeyde yazılmışsa uygulamayı Play Store’a yüklenmeden engelleyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın