Apple, iPhone X satışlarından yüzde 64 kar elde ediyor

Apple’ın iPhone X maliyeti ve karlılık oranı belli oldu. Apple iPhone X’i mal ettiği fiyatın neredeyse iki katı kar ediyor.


Bir iPhone 8 Plus’ın maliyetinin 295 dolar olduğu biliniyor. 799 dolarlık fiyat etiketine sahip olan telefonun %63’lük bir kâr oranı var. iPhone X gelene kadar en maliyetli akıllı telefon olan iPhone 8 Plus’a karşı peki iPhone X’te durum nedir ?

TechInsights’daki mühendislik araştırmacıları, temel bir model olan iPhone X’i, Apple’ın mevcut ölçeğinde satması için birim başına 357.50 $ maliyeti olduğunu hesapladılar. Perakende satış fiyatlarına göre iPhone X, iPhone 8’in yüzde 59’luk kâr oranının karşısında yüzde 64’lük bir oranı hesaplıyor. İki model arasındaki en büyük maliyet farkını ise ekranlar oluşturuyor. iPhone 8’de kullanılan 36 dolarlık ekranın karşısında iPhone X’in Super Retina AMOLED ekranı 65.5 dolarlık bir maliyete sahip. iPhone 8’in alüminyum şasisi 21.50 dolara mâl edilirken iPhone X’in paslanmaz çelik gövdesi 36 dolar maliyet fiyatına sahip.

MALİYETİNDEN ÇOK KÂR ORANI MEVCUT

999 dolardan satışa sunulan bir iPhone X gelen olarak bakıldığında 357.5 dolara mal ediliyor ve %64’lük karlılık oranıyla Apple sadece bir iPhone X’ten 641.5 dolar kar ediyor. Tabiki bunu satış adetlerine vurduğunuzda büyük rakamlar önümüze çıkıyor olsa da Apple’ın mevcut giderleri bu hesaplama içinde yok. Fabrika ve çalışan giderleri, lojistik ve kargo giderleri, reklam ve pazarlama giderleri gibi hususlar bu fiyatlara eklenmemiş. Ancak yakın zamanda trilyon dolarlık bir değere sahip olması beklenen şirketin Macbook, iPad ve diğer cihazlarından da kazandığı rakamlar bu hesaplama içinde yine yer almıyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı İslam dünyası ve Ülkemiz, ömrünü İslam’a …

Bir cevap yazın