Apple, iPhone X’ten aldığı yüz haritalama verilerini geliştiricilerle paylaşacak

Korku dolu bakışlarla bu haberi okumanıza gerek yok. Apple sadece yüz haritamızın verilerini geliştiriciler ile paylaşacak ancak matematiksel harita biz olmadan telefondaki güvenliği etkilemeyecek.


Reuters’tan alınan bir rapora göre, Apple, iPhone X’in ön yüzünde yer alan kamera ve sensörler tarafından çekilen yüz haritalama verilerini 3.parti geliştirileriyle paylaşmayı planlıyor. Yeni yüz tanıma yazılımının kullanımını ayrıntılandıran bir geliştirici sözleşmesi hazırlayan Apple, güvenlik zafiyeti yaratmaması için yüz tanıma sistemi olan Face id’nin verilerini herhangi bir sunucuda tutmak yerine telefonun içinde yer alan dahili bir hafızaya yerleştireceğini belirtmişti.

YÜZ HARİTASI TAMAMİYLE PAYLAŞILMIYOR

Apple bahsedilen bu sözleşmede geliştiricilerin bu verilere ulaşabileceğini onaylamış olsa da aslında korkulacak çok da birşey yok. Çünkü Apple bu verileri paylaşsa bile yüzünüzün matematiksel oranını kimse ile paylaşmıyor. Hatta bie iddiaya göre bu veriler Apple çalışanlarıyla dahi paylaşılmıyor. Durum böyle olunca zaten yıllardan beri Touch id, parmak izi okuyucusu ile verdiğimiz kişisel verilere ek olarak yüzümüzün haritasını da Apple’a vermemiz büyük bir sorun teşkil etmeyecek.

VERİLER BAŞKA PLATFORMLARDA KULLANILMIYOR

Sadece geliştiricilerin Apple’ın uygulamalarına daha çok dikkat etmesi, varsa hata ve sorunları bulması gibi konular için bu çalışma yapılıyor. Apple’ın anlaştığı geliştiriciler, verileri herhangi bir pazarlama materyali ya da reklam malzemesi olarak kullanamıyor. Apple’ın bu konuda ciddi yaptırımları mevcut. Kısacası Apple, tüm yüz haritamızı başkalarıyla paylaşıyor ancak bizim güvenliğimizi de es geçmiyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Güncel Ulusal Haberleri Tek Tuşla Okumak

Son zamanlar da internet üzerinden ulusal haberleri okumak ön plana çıkıyor. Güncel haberlerini anında güvenle …

Bir cevap yazın