Apple İrlanda’da Kuracağı Veri Merkezinin İznini Aldı

Apple İrlanda’ya kuracağı yeni veri merkezinin iznini kaptı.


Teknoloji devi Apple bir yandan yeni ürünlerini tanıtırken diğer bir yandan da altyapı yatırımlarına devam ediyor. Daha önce dünyanın farklı bölgelerinde yeni veri merkezleri inşa eden Apple son olarak İrlanda’da yeni bir vermi merkezi inşa edeceğini duyurmuştu. Çevrecilerin engeline takılan Apple’ın yeni veri merkezi inşası davasında sona gelindi. Apple davayı kazandı.

Söz konusu dava İrlanda Yüksek Mahkemesi’nde görülüyordu. Çevrecilerin Apple’ın bu projesine yoğun itirazlarının ardından açılan dava karara bağlandı. İrlanda Yüksek Mahkemesi yapılan itirazlara rağmen Apple’ın orman arazisi içine yapmayı planladığı 850 milyon Euro’luk veri merkezi için gerekli izni verdi.

İrlanda Yüksek Mahkemesi yargıcı olan Paul McDermott, Apple’ın ülkenin batısında yer alan Galway bölgesinde kurmayı planladığı veri merkezinin 166 bin metrekarelik ormanlık araziyi tahrip edeceği gerekçesiyle çevrecilerin yaptığı itirazı reddetti.

Teknoloji devi Apple yeni veri merkezini kuracağı yeri bulmak için 19 farklı yeri inceledi ve bu yerlerden İrlanda’da buluna yeri seçti. İlk olarak 2015 yılında Apple tarafından duyurulan bu proje şikayetler nedeniyle sürekli ertelenmişti. Proje için gerekli iznin alınmasının ardından Apple yakında inşaata başlayabilecek. Yapılacak olan bu yeni veri merkezi İrlanda’nın batısındaki en büyük yatırım olacak.

Apple’ın İrlanda Veri Merkezleri İkiye Çıkacak

Projenin gerekli izinleri alabilmesi için Apple inşa sırasında çevreye vereceği zararları telafi edeceğini açıklamış ve tesisin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışacağını duyurmuştu. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Apple İrlanda’da ki ikinci veri merkezi tesisini kurmuş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı İslam dünyası ve Ülkemiz, ömrünü İslam’a …

Bir cevap yazın