Apple Macbook satışlarında can çekişiyor

Apple, iPhone ve Watch serilerinde yakaladığı başarıyı maalesef Mac bilgisayarlarda yakalayamıyor. İşte Apple’ın bilgisayar pazarındaki yeri.


Ünlü analiz firması Gartner tarafından yapılan pazar ve satış analizlerinde Apple’ın Macbook ve Mac bilgisayar ürünleri geçtiğimiz yıla oranla ciddi düşüşte. Apple 2017 yılının 3.çeyreğinde geçen yıla oranla bilgisayar satışlarında %3.6’lık bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz senenin 3.çeyreğine kadar tüm dünyada 4.9 milyon ürün satılırken bu sene 4.6 milyon ile 300 binlik bir kayıp yaşadı.

BİLGİSAYAR PAZARINDA PAZAR PAYI OLDUKÇA AZ

Apple akıllı telefon ve akıllı saatlerde yakaladığı yüksek pazar payını maalesef Mac bilgisayarlarında yakalayamıyor. Çok kaliteli ürünler tasarlıyor ve üretiyor olsa da Apple tüm pazarın sadece %6.9’una hitap edebiliyor. Apple tüm dünyada satışlarını gerçekleştiriyor ancak en çok Mac bilgisayarı alan ülke ABD. Geçtiğimiz seneye oranla ABD’de bile %7.9’luk düşüş yaşayan şirketin bu başarısızlığı ise Mac bilgisayarların fiyat politikalarına bağlanıyor. Emsallerinden çok daha pahalıya satılan Mac bilgisayarlar emsal özelliklere göre üretilen bazı bilgisayarların neredeyse 1,5 katı pahalıya satılabiliyor.

EN BÜYÜK RAKİBİ LENOVO

Lenovo şu an dünyada en çok bilgisayar satan üretici konumunda ve pazarın %25,2’lik bölümüne sahip. Mac bilgisayarlara muadil ekipmanlarla donatılmış bilgisayarlarını daha uygun fiyatlardan satan Lenovo, Apple’ın da bilgisayar klasmanın da en büyük rakibi. Diğer bir üretici olan Asus ise %9’luk pay ile 2.sırada. Diğer oranlar ise küçük küçük diğer firmalara bölünüyor. Apple’ın iPhone’larda yaşattığı radikal değişimleri kullanıcılarına hissettirmeleri gerektiği yorumlanıyor. Böylelikle Apple diğer pazarlarda yakaladığı başarıyı bilgisayar konusunda Mac cihazlarıyla da yakalayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı İslam dünyası ve Ülkemiz, ömrünü İslam’a …

Bir cevap yazın