Apple müzik festivalleri sona eriyor

2007 yılından beri süre gelen bir gelenek olan Apple müzik festivalleri alınan bir karar neticesinde artık düzenlenmeyecek. İngiltere’nin Londra şehrinde 10 yıldan beri gerçekleşen festival sona eriyor.


İsmi ilk zamanlarda iTunes festivali olan sonrasında Apple müzik festivali olarak değişen etkinlik hem teknolojiseverler hem de müzikseverler tarafından oldukça ilgi görüyordu. 2007 yılında ilki gerçekleştirilen festivalin bu seneden itibaren düzenlenmeyeceği bildirildi. Apple müzik festivali daha çok iTunes’u destekler nitelikte yapılan bir etkinlikti ancak Apple artık önceliklerini değiştirme kararıyla bu etkinliği yapmama kararı aldı.Bu festival daha çok internet üzerinden izleniyordu.

ÜNLÜ ŞARKICILAR KATILMIŞTI

Apple iTunes festivaline geçtiğimiz senelerde bir çok ünlü katılmıştı. Arcade Fire, Haim ve Vince Staples gibi İngiltere ve ABD’de oldukça tanınan şarkıcılar sahne alarak etkinliğin ünlenmesinde büyük rol oynamışlardı. Etkinlikte ayrıca Carpool Karaoke isimli bir de video klip serisi gerçekleştiriliyordu. Adın da anlaşılacağı gibi karaoke ile etkinliğe internet üzerinden katılan müzikseverler hoşça vakit geçiriyorlardı. Ancak artık Apple’ın stratejisi değişti ve artık iTunes üzerinden albüm satışlarına daha çok önem vermeye hazırlanıyor.

ALBÜM SATIŞLARINDA CİDDİ ARTIŞ GÖZLEMLENİYOR

Apple çıkarttığı albüm satış analizlerine göre bir çok şarkıcının albümleri iTunes üzerinden satın alınıyor. Müzik festivaliyle ilk etapta bunu hedeflemiş olsalar da artık festivallerin herhangi bir desteği olmadığı kanısına varılarak etkinliğin ipi çekildi. Konser tadında bir etkinlik olmadığı ve sadece çıkan her şarkıcının bir kaç şarkıyı söyleyip sahneyi terk ettiği göz önünde bulundurulursa iTunes’un bu etkinliği bitirmesi de gayet normal görünüyor. Böylelikle artık iTunes kullanıcıları sevdikleri şarkıcıların şarkılarını tüm albüm olarak satın alarak istedikleri an istedikleri gibi dinleyebiliyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri İspanyolcadan Türkçeye çeviri işleriniz var? Eğer sizin de bu çeşit işleriniz varsa …

Bir cevap yazın