Audi araçlarında güneş enerjisi kullanmaya başlıyor

Alman otomobil markası Audi, ince film geliştirmek için Çinli güneş enerjisi uzmanı Hanergy şirketi ile çalışmalara başladı. Projenin devamı getirilirse her modelin elektrik versiyonları satışa sunulabilir.


Güneş pillerini Audi arabalarının panoramik cam tavanlarına birleştirme üzerine birlikte çalışmaya karar verildi. Hanergy şirketinin yan kuruluşu olan Alta Devices ile çalışan Audi, entegre hücrelerin elektrikli araçlar için güneş enerjisi üreteceğini söyleniyor. Üretilen bu güç ile elektrikli arabaların klima veya koltuk ısıtıcıları gibi sistemlerde kullanımı amaçlanmakta.

AUDI GÜNEŞ ENERJİSİNE ÖNEM VERİYOR

İlk prototipin 2017 yılı sonunda bitmesi bekleniyor. Şu an prototipin kalite, dayanıklılık ve çevre koruma açısından teknik şartları yerine getirip getirmediğini kontrol etmek için yoğun test aşamalarından geçirilmekte. Audi’nin yönetim kurulu üyesi Dr. Bernd Martens, “Elektrikli otomobil üretimi ve kullanımı müşterilerimiz için belirleyici bir rol oynayarak iyi bir alternatif olacaktır”, yorumunu yaptı. “Hanergy ile birlikte, elektrikli arabalarımıza kendi aralıklarını genişleteceğiz ve aynı zamanda sürdürülebilir olan yenilikçi güneş enerjisi teknolojisi kurmayı planlıyoruz.” açıklamasında bulundu. Marque ayrıca, gelecekte güneş pillerinin hemen hemen tüm çatı yüzeyini kaplayabileceğini ve daha sonraki bir aşamada, güneş enerjisinin aküyü de şarj edebileceğini söylüyor.

HER MODELE BİR ELEKTRİKLİ MODEL

Audi markası, 2021 yılına kadar şoförü bulunmayan bir şehir otomobilinin de olduğu çekirdek araçların her birinin elektrikli sürümünü piyasaya sunmayı düşünüyor. Audi’nin hedefi, 2025 yılına kadar tamamen veya kısmen elektrikli araç satışlarının en az %30’una sahip olmak.Üzerinde çalışılan bu projenin büyük enerji verimliliği sağlayacağını tartışmasız söyleyebiliriz. Yakın geçmişte elektrikli otomobiller çok fazla revaçta olmasalar da ileride çok iyi bir alternatif olacağa benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın