BMW’den kablosuz şarj için Wireless ped geliyor

Alman otomobil üreticisi BMW, otomobiller için kablosuz şarj özelliğini test ediyor. Bu sefer konu telefonlar değil, otomobilin kendisi.


Almanya’nın önde gelen otomobil üreticilerin BMW, yepyeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Elektrikli otomobiller kablosuz şarj etmeye yarayan bir çeşit ped üzerinde çalışan BMW, bu pedler sayesinde daha kolay şarj etme kullanımını hedefliyor.

3.5 SAATLİK ŞARJ İLE TAM BATARYA

Normal şartlarda şu an Elektrikli olarak satışı yapılan bir BMW 5.30 iPerformance aracını bir elektrikli şarj istasyonuna gidip 220 voltluk bir prize bağlayarak şarj edebilirsiniz. Ancak bu yeni yöntem ile prize takmak için uğraşmıyorsunuz. Bu ped orijinal BMW ürünü olduğu için otomobillere de uyarlanmış olarak gelebilir. Evinizde garajınızda sizi şarj pedine doğru ayarlayan bir sistem mevcut ve aracın kablosuz şarj adaptörüyle aynı pozisyona gelmesi için sizi uyarıyor. Tam olarak nokta atışıyla sizi kablosuz pede bağlayan sistem 3,5 saatlik şarj süresiyle tam dolu bataryaya erişiyor.

TELEFONDAN DA İZLENEBİLİYOR

BMW bu yeni pedleriyle birlikte bir de akıllı telefon aplikasyonu veriyor. Bu aplikasyon ile şarjda olan aracınızın durumunu, şarj oranını, mevcut şarj ile kaç kilometre gidebileceğinizi ve ayrıca tam şarja ne kadar süre kaldığını dahi size bu aplikasyon üzerinden iletiyor.

BMW bu yaptığı geliştirme ile kablosuz şarj edilebilen ilk otomobili üretmeye hazır görünüyor. Ancak bu sistemin ne zaman satışa çıkacağı ve ne zaman kullanılacağı hakkında henüz net bir tarih belli değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın