CCleaner’a tarihi hacker saldırısı

Windows işletim sistemini kullananların olmazsa olmaz programlarından biri olan CCleaner programı hackerların yeni hedefi olmuş görünüyor. 2.27 milyon CCleaner kullanıcısını etkileyen bu durum için yapılması gereken oldukça basit.


Basit ve kullanıcı dostu arayüzü ile yıllardan beri hizmet veren CCleaner programı, hackerlar tarafından saldırıya uğradı. CCleaner’ın içinde bulunduğu serverlara giriş yapmayı başaran hackerlar, dosyaların içine kötü amaçlı kodlamalar yaparak 2.27 milyon kişiyi etkiledi. Yaklaşık 130 milyon kullanıcıya sahip olan ve dünya çapında bir çok bilgisayarda hizmet veren bu programın sadece 32 bit versiyonunu kullananların etkilendiği belirtiliyor.

MOBİL SÜRÜMDEKİLER ETKİLENMEMİŞ GÖRÜNÜYOR

Android ve iOS kullanıcıları için de kullanılan ve App Store, Play Store’da indirilebilir olan mobil CCleaner hakkında henüz bir bilgi yok ancak şimdilik gelen yorumlara göre mobil kullanıcılar bu durumdan etkilenmiş değil. Uzun yıllardır kullanılan ve şimdiye kadar bir çok kötü yazılımı bilgisayarlardan silen bu uygulamanın etkileri ise şimdilik netleşmiş değil ancak hackerların bu saldırısından sonra nasıl bir etki sağlayacağı da bilinmiyor. Avast’ın tarafından yakın zamanda satın alınan CCleaner bu durum hakkında önlem almak amacıyla kullanıcılarına hemen yeni sürümü indirmeleri gerektiği konusunda uyarıyor.

UYGULAMALARIN HEPSİ ŞİFRELİ

Kullanıcıların bilgilerinin serverlarda şifreli olarak kodlandığını belirten Avast, hackerlar tarafından kullanılmayacak şekilde ayarlanmış. Asıl işinin anti virüs programı üretmek olduğu düşünüldüğünde hackerların Avast ve CCleaner gibi isim yapmış firmalara saldırıp ve serverlara girmiş olmaları uzmanlar tarafından hayret verici olarak yorumlanıyor. Saldırının etkileri hakkında henüz bir sonuca sahip olmayan firmanın konu hakkındaki yapacağı yorumlar da kullanıcıları tarafından merakla bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın