Çin ve Brezilya’dan sonra Afganistan da WhatsApp’ı engellemeyi düşünüyor

Ülkelerin WhatsApp endişeleri bitmiyor. Şimdi de Afganistan güvenlik zafiyeti doğurabileceği varsayılarak WhatsApp’ı engellenme yolunda.


New York Times gazetesinin haberine göre, Afganistan şu anda geçici bir WhatsApp yasağının ortasında. Dün, özel telekomünikasyon şirketlerine mesaj gönderme servisini askıya almalarını isteyen hükümet yetkilileri sosyal medyada tepki çekmeye başladı. Devlet tarafından işletilen mobil operatör Salaam Telecom’un bazı müşterileri WhatsApp ve Telegram’ın çalışmasında sorun olduğunu belirtirken özel sektör operatörler ise hükümetin bu düşüncesine uyup uymama konusunda kararsız.

Geçici yasağın yürürlüğe konmasıyla ilgili olarak, ülkedeki Telekom Düzenleme Kurumu liderlerinden biri BBC’ye güvenlik endişelerinden kaynaklı bir önlem almak istediklerini belirtti. Ancak bu açıklamadan kısa bir süre sonra, İletişim Bakanlığı WhatsApp’ın hizmet kalitesiyle ilgili şikayetler geldiğini ve artık yerel bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Şimdilik herhangi bir netleşmiş karar olmasa da nedeni ne olursa olsun ülkedeki ifade özgürlüğünün kısıtlanması konusunda halk endişeli.

WhatsApp, güvenlik konusunda yada bir başka sebepten ilk engellenmeye çalışılan ülke değil. Çin ve Brezilya’da benzer sebeplerden dolayı WhatsApp hakkında aynı düşüncelere sahipti. Dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın, halkın ve diğer devlet yetkililerinin yazışmalarını okur endişesi sebebiyle engellenmeye çalışıldığı biliniyor. Geçtiğimiz gün birkaç saatlik global kesintiden sonra ülkeler kendi içlerinde “biz de mi WhatsApp’ı engelledik” sorularını kendilerini sormuşlardı ancak sonrasında bu kesintinin WhatsApp’ın sunucularından kaynaklanan bir güncelleme kaynaklı olduğu anlaşılmıştı.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun Estetiği Fiyatları 2023 Burun estetiği operasyonları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde …

Bir cevap yazın