Çok kısa sürede kanseri tespit eden kalem geliştirildi

Günümüzde kanserin artmasıyla birlikte kanser tedavileri de gün geçtikçe geliştiriliyor ve kanseri bulma yolları da oldukça ilerlemekte. MasSpec Pen adı verilen bu kalem ise kanserin yerine göre durumunu sadece 10 saniyede gösterebiliyor.


Kanser tedavisinde cerrahlar tümör çıkaracakları zaman mümkün olduğunca çok kanserli dokudan kurtulmak istiyor. Peki size artık bir kalemin 10 saniye içerisinde kanserli hücreyle sağlıklı hücreyi ayırdığını söylesek. Bu kalemin adı: MasSpec Pen. Texas Üniversitesi Austin’deki araştırmacılar tarafından oluşturulan bu cihazın çarşamba günü Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre cihazın %96 doğrulukla kanser hücrelerini analiz etmek için küçük damlalarla su kullanıldığı bildirildi. Austin’de kimya bölümü öğretim üyesi yardımcısı olan Livia Schiavinato Eberlin, “Bu nazik, basit bir kimyasal süreç” diyor. “Oldukça spesifik ve son derece hassas. Zararsız olması kanser teşhisine yeni bir yaklaşım getiriyor” dedi.

MASSPEC PEN KULLANIM SÜRECİ OLDUKÇA KISA

MasSpec Pen, ameliyat sırasında bir kişinin hücresine su damlatır ve bu suyu geri emerek bu hücredeki moleküllerin analizini yapmaktadır. Daha sonra hangi hücrenin sağlıklı ve hangi hücrenin kanserli olduğu tespit edilmektedir. Bunların hepsinin belirlenme süresi sadece 10 saniye sürmektedir.

KALEMİN KULLANIMI KISA SÜRE SONRA BAŞLAYACAK

Araştırmacılar kalemi akciğer, yumurtalık, tiroid ve göğüs kanseri tümörlerinden 253 insanın doku örneği üzerinde test etti ve sağlıklı dokularla karşılaştırıldı. Cihaz kanserli dokuyu belirlemede %96 doğruluk payı ile çalışıyor. Ayrıca araştırmacılar MasSPec Pen’i tümörlü canlı fareler üzerinde de test etti. MasSpec Pen, cihazın etrafındaki sağlıklı dokulara zarar vermeden kanseri tespit edebildi. Cihaz akciğer ve tiroid kanserinin farklı alt tiplerini de tespit edebiliyor. Araştırmaları yapan ekip diğer kanser türleri için de cihazı belirgin hale getirmeye çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir’de Kadın Doğum Uzmanı Arayanlara Profesyonel Klinik

 ​Kadın sağlığı ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarını içine alıyor. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum …

Bir cevap yazın