Dış Cephe Kaplamaları ve Söve Yapıya Neler Kazandırır?


 

Dış cephe kaplamaları dediğimizde bunu sadece ısı yalıtımı uygulaması olmadığını söyleyebiliriz. Binaların dış cephe kaplaması estetik bakımından mühim bir konudur. Eskiden yapılarda çokta önemsenmeyen pek çok detay bugünümüzde artık gereklilik haline gelmiştir. Mesela ısı yalıtımı amacıyla bunu söyleyebiliriz. Mantolama denildiğinde bir mecburiyet gibi algılanmış olsa da ısı tasarrufu ve ekonomi bakımından da mühim bir ayrıcalıktır. Bunun yanı sıra kaplamalarda sarf edilen eps strafor malzeme olan söve bünyesi içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Peki, söve nedir? Derseniz bunu da şu şekilde açıklayalım.
Yapılarda yağmur suyunun ya da dışarıdan içeriye sızabilecek olan her türlü sıvının içeri girmesini engel olan dizaynda estetik bir manzara kazandırmaya yarayan uygulamadır. Bütün söve modelleri kapı ve pencereleri dışarıdan gelen etkenlere karşı koruyacaktır. Günümüzde bilhassa konutlarda ve büyük projelere baktığımız vakit yalnız iç konforu değil konforla beraber dizayn yönünden da tercih edilmiş olduğunu görebiliyorsunuz.

Dış Cephe Kaplamaları ve Söve Fiyatları

Söve fiyatları sarf edilen niteliğe göre değişiklikler göstermekte. Dış cephe tasarımında çok sarf edilen modellere baktığımız da ise çeşitlerin olabildiğince çok olduğunu görebiliyoruz. Söveler değişik malzemelerden yapılabilir. Mesela naturel taş, ya da alüminyum ve ya mermer, beton ve daha çoğu yapı elemanı olabilir. Pencerelerde kullanım alanına baktığımız da ise dış cephe kısımlarında uygulanmış olduğunu görebiliyoruz. Bu sayede binanın ya da yapının etkileyici bir görünüm elde etmesini sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın Büyük İlgiyle İzlediği Süper Kahraman Filmleri

İnsanlar dillerin geliştiği an itibariyle masallar, hikayeler ve mitler yaratarak kitlelere birşey anlatmaya çalışmıştır. Gelişen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir