Dünyanın en çok satılan 9 bilgisayarı belli oldu

Yapılan bir araştırma sonucu bilgisayarların icadından sonra günümüze kadar en çok satılan bilgisayarların listesi açıklandı.


Dünyada neredeyse her sektörde kullanılan, her ev ve iş yerine giren bilgisayarların icadıyla bir devir kapanıp yeni bir devir açıldı. Yapılan bir araştırma neticesinde dünyada evlere ilk giren bilgisayarın üretiminden sonra 1982 yılından beri en çok satılan bilgisayarların listesi derlendi. Listede bir çok kişinin çocukluğunda kullandığı bilgisayarlar da mevcut. Oyun ve iş bilgisayarlarının yer aldığı listeyi araştıranların en gözde modeli ise Commodore 64.

EN ÇOK SATILAN BİLGİSAYAR COMMODORE 64

Daha çok oyun oynamayı sağlayan Commodore 64 dünyanın en çok satılan bilgisayarı seçildi. 1982 yılında piyasaya çıkmasından sonra toplamda 17 milyon adet satılan bilgisayarın satış fiyatı da 595 dolardı. Oyun bilgisayarların atası olarak bilinen Commodore 64’ü 2. sırada Amiga 500 izliyor. Toplam 6 milyon satış adedine ulaşan Amiga 500 , 166 dolarlık satış fiyatıyla neredeyse Amerika’da bir çok eve girdi.

OYUN BİLGİSAYARLARI YERİNİ İŞ BİLGİSAYARLARINA BIRAKTI

İlk çıktığında büyük satış rakamları yakalayan oyun bilgisayarları yerini daha ciddi işlerde kullanılmak üzere iş bilgisayarlarına bıraktı. Yapılan araştırmalarda iş bilgisayarları oyun bilgisayarlarından daha az bilinir olsa da, iş bilgisayarlarıyla nostalji yaşayanlar da az değil. Sırasıyla, MSX, Sinclair ZX Spectrum, IBM PC (5150), Apple II, iMac, NEC PC-98xx ve Timex Sinclair 1000 dünyanın en çok satılan bilgisayarları oldular. 1982’den bu yana en çok kullanılan bilgisayarlar listesinin başında olan Commodore 64 uzun bir süre daha listedeki yerini koruyacak gibi görünüyor. Çünkü şimdiye kadar günümüzde bu satış adetlerine ulaşabilen başka bilgisayar modelleri yer almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası Koltuk yıkamak her zaman zor bir işlem olmuştur ve …

Bir cevap yazın