Dünyanın ilk robot müzik grubu kuruldu

Dünyanın ilk robot orkestrası kuruluyor. Automatica ismi verilen grup gelecek vaadediyor.


Robotların yavaş yavaş hayatımızın her alanına girmeye başladığı şu günlerde bir robot topluluğu tarafından yapılan müziği dinlemek her kesim tarafından merak uyandırıcı bir konu. Günümüzde daha çok endüstriyel alanlarda kullanılan robotlar, artık farklı enstrümanlarla müzik de yapabiliyor.

DÜNYANIN ROBOT ORKESTRASI KURULDU

Automatica adı verilen robot müzik grubu müzik yapmak için 3D modelleme ile geliştirilmiş ve yazılımı da istenilen şarkıya göre değiştirilebiliyor. Automatica endüstriyel robotlardan oluşturulduğu için hareket alanları da oldukça geniş. Automatica grubunun elemanları neredeyse programlandıkları her türlü enstrümanı çalabiliyor. Ancak öncelik olarak davul ve piyano konularında usta oldukları vurgulanıyor. Ayrıca pikap da çalabilen robotlar bas gitarı 2 robot olarak çalsalar da uzman gitaristlere taş çıkartıyorlar.

GELECEĞİN ROBOTLARI KONSER BİLE VEREBİLİR

Banttan yada cd’den müzik dinlemeyi sevmeyenler ve canlı müzikten hoşlanan için gelecekte iyi bir alternatif olma yolunda ilerleyen Automatica tarzındaki müzik yapan robotlar ileriki dönemlerde konser bile verebilir durumda olabilirler. Örneğin bir restorana gittiğinizde canlı müziklerin bir grup robot tarafından yapılması, robot teknolojsinin ilginç bir faydası olabilir. Yakında bir albüm bile çıkartmayı düşünen Automatica grubu, aletlere zarar vermemesi ve hassasiyet sebeplerinden çok ince olarak ayarlanıyor. Grup üyeleri şimdilik 3 robot olmasına karşın projeyi yapanların daha fazla robot ile büyük bir orkestra kurabilecekleri bekleniyor. Robotların müzik sektörüne girmesi ise olumlu mu olumsuz mu, bunu gelecekte göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir’de Kadın Doğum Uzmanı Arayanlara Profesyonel Klinik

 ​Kadın sağlığı ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarını içine alıyor. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum …

Bir cevap yazın