Ekranları İnceliyoruz. İşte AMOLED, LCD ve Retina ekran teknolojileri

Neredeyse tüm elektronik cihazlarda kullanılabilen dijital ekranları ve teknolojilerini tüm yönleriyle inceledik.


Akıllı telefonları bize bağlayan en temel özellik olan ekranlar cihazın en önemli özelliği olarak kabul edilir. Zayıf bir ekran deneyimi cihazın seçilebilirliğini ve kullanıcı deneyimini birebir etkiler. Peki bu telefonların özelliklerinde sürekkli bahsedilen ekran tipleri nelerdir? Özellikleri nelerdir? Bu yazımızda iyi ekran, mükemmel ekran ve olağanüstü ekran deneyimleri sunan teknolojileri inceleyeceğiz.

AMOLED EKRAN TEKNOLOJİSİ

AMOLED adından da anlaşılacağı üzere LED ışık diyotlarını kullanarak çalışır. Evimizde bir çok cihazda da kullanılan AMOLED teknolojisi ayrıca orta sınıf telefonlarda da uzun zamandan beri kullanılıyor. AMOLED ekranlar, içinde bulundurduğu LED’leri kırmızı, yeşil ve mavi kümeler halinde düzenleyerek tek bir piksel oluşturarak çalıştırır. Bu mini piksel taneleri üzerlerine çekilen özel bir film ile kırmızımtrak bir görüntüyle ışık diyotlarını kullanarak çalışır. TFT adı verilen bu film yardımıyla “iyi” olarak değerlendirilen bu ekran tipi yakın zamanda Samsung Galaxy S8 modelinde de kullanıldı.

LCD EKRAN TEKNOLOJİSİ

LCD ekranlar, bazı polarize filtrelerden ve  renk filtrelerinden parlayan bir arka ışık teknolojisiyle çalışır. Sıvı kristaller elektrik ile buluşunca renk değiştirebilir, genleşebilir ve yumuşayabilir. Bu durumlarda da renk değişimleri olur. Kısacası LCD ekranlar kristallerin elektrik ile etkileşiminden oluşan tepkime sayesinde çalışır. Renkler, alt renk pikselleri olarak bilinen kırmızı, yeşil ve mavi filtreler kullanılarak oluşturulur. Baz olarak bu renkler kullanılıyor olsa da daha farklı renkler için daha farklı elektrik akımları gerekir. LCD ekranlar da bunun için değişik değerlerde elektrik akımları kullanır.

RETINA EKRAN TEKNOLOJİSİ

Aslında Retina ekranlar AMOLED ekranlarla aynı özellikleri taşır ancak bir pazarlama stratejisi olarak Apple bu ekran teknolojisine küçük dokunuşlar yaparak Retina ekran teriminin de yaratıcısı oldu. En basit anlatımıyla Retina ekranlar AMOLED ve IPS LCD adı verilen ekranların harmanlanmış halidir. Apple iPhone 3GS telefonundan beri Retina ekranları kullanıyor. Ayrıca günümüz iPhone modelleri de Retina HD yani 720p destekleyen ekranlar kullanıyor. iPhone X bunlardan biraz daha farklı olacak çünkü o Super Retina adı verilen 1080p, Quad HD ve 4K çözünürlüğe sahip bir AMOLED ekran kullanacak. Kısacası Retina ekranlar şu an Apple’ın vazgeçilmezi ve Samsung tarafından üretiliyor. Hatta iPhone’ların da en pahalı parçası olduğu biliniyor. Gelecekte Retina ekranların kullanılacak olması daha muhtemel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kombi Servisi İhtiyaçlarına Profesyonel Çözümler

Kombilerinizde yaşamış olduğunuz her tür arıza için yerine getirilen kombi servis hizmetlerinde sizlerin beklentilerini karşılayacak …

Bir cevap yazın