Elon Musk, SpaceX’in yeni uzay kıyafetini yayımladı

Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci ayrıca SpaceX kurucusu olan Elon Musk tasarladığı uzay elbisesinin fotoğrafını yayınladı.


SpaceX firmasının ve yaptıkları işlerin bir çok hayranları olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebepten Elon Musk’ın yayınladığı yeni uzay kostumü de oldukça ilgi çekti ve birkaç saat içinde Instagram paylaşımı 140.000’den fazla beğeni aldı. Musk’un takip eden Twitter hesabında yayınlanan gönderi 4.600 beğeni ve 1.300 retweet alarak uzay meraklılarını bilgilendirdi.

HAFİF GÖRÜNMESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Fotoğrafta görülen kıyafete bakıldığında hâlâ Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo ve Uluslararası Karayolu İstasyonu’ndan yük taşımak için kullanılan robot Dragon 1’den biraz farklı görünen, takım elbisesinin yanı sıra gemi için klasik siyah-beyaz renk düzenini vurgulanıyor. Elon Musk, geliştirdiği uzay gemilerinin yanı sıra uzay kıyafetleri de üretiyor. Son ürettiği bu kıyafet için hafif ve ince olduğu öne belirtiliyor. Bunun sebebinin ise uzay gemisi içerisinde gerçekleşmesi beklenen faaliyetler için üretilmiş olması söylenebilir.

UZAY ARACINDA GİYİLMEYE UYGUN

Musk, siyah-beyaz tasarımı Boeing’in NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki mavi-gri renk uzay takımlarını açıkladığı andan itibaren yedi ay sonra ortaya çıktı. Ancak SpaceX’in elbisesi Boeing’in hafif, kaput tipi bir kask ve siperlik içeren 20 kiloluk kıyafetinden biraz daha ağır görünüyor. Takım, SpaceX’in Crew Dragon’u Uluslararası Uzay İstasyonuna ve arkasına binen astronotlar tarafından giyilecekti. Yani fırlatma sırasında kabin basıncının düşmesi ihtimaline karşı üretilmiş olan basınçlı elbiseler uzayda yürümek için pek uygun görünmüyor, ancak uzay aracının içinde giyilecek şekilde tasarlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri İspanyolcadan Türkçeye çeviri işleriniz var? Eğer sizin de bu çeşit işleriniz varsa …

Bir cevap yazın