En uzun menzilli elektrikli araç belli oldu

Dünyanın en uzun menzilli elektrikli aracı bir otobüs. 12 metrelik uzunluğuyla ve pil gücü ile gelecekte var olacağını kanıtlıyor.


Günümüzde bir çok otomotiv devinin de üzerinde çalıştığı elektrikli araçlarda aracın menzili en çok konuşulan konulardan biri. Bir çok üst düzey üreticinin üzerinden ciddi emek ve para harcayarak yaptıkları çalışmalar geleceğe büyük bir yatırım olarak görülüyor. Bazı ülkelerin benzinli ve mazotlu araçların satışını durduracakları tarihler bile belli. Hal böyle olunca elektrikli araçlar da günden güne daha büyük önem kazanıyor.

EN UZUN MENZİLLİ ARAÇ BİR OTOBÜS

Proterra isimli Amerika menşeli şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Catalyst E2 Max adı verilen otobüs tam dolu şarj ile 1773 km’lik yolu kat etti. Şimdiye kadar dünya üzerinden bu menzile ulaşmış herhangi bir elektrikli araç bulunmuyor. Sektör de daha çok otomobillere ağırlık veriliyor gibi görünse de otobüsler de toplu taşıma açısından büyük role sahip. Şehir içinde veya şehir dışında hizmet verebilecek bu otobüsler 12 metre uzunluğuyla da daha devasa bir görüntüye sahip.

PİL DEĞERLERİ OLDUKÇA YÜKSEK

Diğer elektrikli araçlarla kıyaslandığında hem devasa boyutu hem de pil değerleriyle Catalyst E2 Max fazlasıyla önde seyrediyor. Örneğin Tesla Model S P100D, 100 kWh pil değeri kullanırken bu elektrikli otobüs tam 660 kWh pil değeri sunuyor. Bir otobüs olduğunu göz önünde bulundursak dahi bu pil ölçüleriyle bu menzili yapmanın büyük başarı olduğu belirtiliyor. Elektrikli otobüsleri sokakta görmeye yaklaştığımız şu günlerde 0 emisyonlu araçlara talebin de artması hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın