eSim Kart nedir ? Nasıl ve nerelerde kullanılır ? İşte tüm detaylarıyla e-Sim

Geleceğin sim kartları olarak bilinen e-Sim uygulaması hakkındaki tüm soruları cevaplıyoruz.


Geçtiğimiz haftalarda Apple ve Google bir dizi yeni ürünü tanıtarak e-sim kullanan cihazlarını piyasaya sürdü. Google Pixel 2 ve Pixel 2XL, Apple ise LTE destekli Apple Watch 3 akıllı saatinde eSim yani sanal sim kart kullanmaya başladı. Peki nedir bu e-Sim, nerelerde kullanılır, Türkiye’de kullanan operatör var mı? İşte tüm bu sorulara bu yazımızda cevap arayacağız.

BİRÇOK YENİLİĞİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR

e-Sim bize daha iyi ve daha güvenli bir kullanım deneyimi, daha iyi tasarlanmış cihazlar ve mobil operatörler için yeni pazar fırsatları yaratıyor. Bilindiği gibi sim kartlar hücresel şebekeye bağlı abonelerin kimlik doğrulamasını yapmak, aboneleri tanımlamak ve şebekeye ait bilgileri depolama işlevleriyle ilk cep telefonu çıktığından beri bizlere hizmet veriyor. Son 27 yılda birçok fiziksel değişime uğramış olsa da işlevi büyük ölçüde değişmedi. Üreticiler sürekli olarak daha fazla özellikli, daha küçük, daha ince ve daha hafif cihazlar üretmeye çalıştıkları için telefonun içinde yer kaplayan parçalar önemli bir rol oynuyor. Sim kart yuvasının kaldırılması ile telefonlara daha farklı özellikler eklenebilir, eğer eklenmez ise daha ince ya da daha hafif cihazlar üretilebilir. Bu fikirle yola çıkan üreticiler eSim denilen sanal sim kart uygulamasını hayata geçirdiler.

E-SIM NEDİR ?

e-Sim / Gömülü Sim veya daha resmi olarak bilinen entegre Evrensel Entegre Devre Kartı (eUICC), 5 mm uzunluğunda ve 5 mm genişliğinden daha küçüktür ve üretim noktasında cihazın anakartına lehimlenmiştir. Tak-çıkar sim kartlarla aynı işlevi gören bu çipin her biri de Sim kartlar gibi tek bir kimliğe sahiptir. Kısacası yeni bir telefon aldığınızda hattınızı bu çipe tanımlatmanız gerekiyor. Aynı işlemi yeni bir hat aldığınızda e-Simli telefonunuza da tanıtabiliyorsunuz. Sim kart ile aynı özellikleri olan ve aynı Sim kart gibi çalışan e-Sim şu an Google Pixel 2 serisi ve Apple Watch 3 LTE modellerinde kullanılıyor. Türkiye’de ise şimdilik bu uygulamaya henüz geçilmedi ancak çalışmaların sürdürüldüğü biliniyor. Yakın gelecekte her cihazda e-Sim uygulamasının kullanılacağı da muhtemel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kombi Servisi İhtiyaçlarına Profesyonel Çözümler

Kombilerinizde yaşamış olduğunuz her tür arıza için yerine getirilen kombi servis hizmetlerinde sizlerin beklentilerini karşılayacak …

Bir cevap yazın