Face id güneş gözlüğü ile de çalışıyor

Tanıtımda yaşanan Face id sorununun akabinde tartışmalar dinmiyor. Şimdi de Face id’nin güneş gözlüğüyle çalışıp çalışmadığı sorgulanıyor.


Apple’ın yazılım bölümünün başında olan Craig Federighi’nin lansman esnasında yaşadığı Face id sorununun yankıları sürerken konu hakkındaki soru işaretleri de bir bir cevap bulmaya devam ediyor. Federighi’nin lansmanda Face id’ni her ortamda çalışabileceğini vurgularken şapka, normal gözlük, makyaj ve sakalın iPhone X’in yüzünüzü tanımasına engel olmayacağı da belirtilmişti ancak güneş gözlüğü hakkında bir bilgi verilmemişti.

KIZILÖTESİ SAYESİNDE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ENGEL DEĞİL

Federighi bu sorulara mail yoluyla ile cevap vermeyi tercih etti ve yaptığı açıklamada Faceid’nin kızıl ötesi ışınlar ile çalıştığını ve güneş gözlüğünün yüz tanıma sistemine herhangi bir engel çıkartmayacağını belirtti. Ancak Federighi “birçok” güneş gözlüğünde sorun olmayacağını söylediğinde bazı güneş gözlüklerinde çalışmayacağı da anlaşılmıyor değil. Anlaşılan o ki iPhone X kullanmak isteyen kullanıcıların güneş gözlüğü satın alırken bunu iPhoneX’in tanıyıp tanımadığına göre de ölçmesi gerekecek.

FACE ID’NİN BAŞKA GÜVENLİK SORUNLARI DA VAR

Federighi’ye gelen bir diğer soru ise kötü niyetli bir kişinin telefonu sahibine açtırmak istediğinde ne yapılacağı konusunda. Federighi, bu konu hakkında ise iPhoneX’in açılması için telefon sahibinin telefona bakması gerektiğini diler getiriyor. Ayrıca güç ve ses düğmelerine aynı anda basıldığında ise yüz tanıma sisteminin devre dışı kaldığını belirtiyor. Ancak kötü niyetli kişi isterse telefon sahibini telefona baktırabilir ve telefon sahibi o anda güç ve ses düğmesine aynı anda basamayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ticari Başarınıza Yardım

Bir çok kurumun henüz yeterince etkin olamadığı konularda destek sağlayarak kolay bir şekilde ticari başarınızın …

Bir cevap yazın