Facebook Messenger’a 4K fotoğraf dopingi

Facebook, oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan çevrimiçi yazışma uygulamasına 4K fotoğraf paylaşma özelliğini getiriyor.


Dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi mesajlaşma uygulamasının WhatsApp olmasına rağmen Facebook Messenger’ın da bu konuda hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi var. Snapchat’ten alınma birçok ilginç özelliği olmasına rağmen oldukça fazla kullanılıyor ve dünya çapında 2 milyara yakın kullanıcısı olduğu biliniyor. Resim, fotoğraf, video ve veri gönderebilmenize de olanak sağlayan Facebook Messenger artık 4K fotoğraf göndermenize de imkan sağlıyor.

ÇÖZÜNÜRLÜK YÜKSELİYOR

Genellikle fotoğraf ve videolar için sıkıştırma algoritmaları kullanan çevrimiçi mesajlaşma uygulamaları artık yavaş yavaş bu konuda da kendilerini geliştiriyor. Sıkıştırılmış fotoğraflar mobil operatör internet kotalarını fazla tüketmemek için iyi bir yöntem olarak görülse de sıkıştırma sonrasında ciddi ayrıntı kayıplarına neden oluyordu. Bu netlik kayıplarına son vermek için Facebook, Messenger’a çevrimiçin yazışma uygulaması üzerinden gönderilen ve alınan resimleri maksimum 4096 x 4096 piksel çözünürlüğe sahip olacak şekilde kullanmaya izin verecek. Messenger’ın yazışma ekranında 2K olarak görülmesi muhtemel olan fotoğraflar, kullanıcı fotoğrafın üzerine dokunduğunda 4K olarak açılacak. Kısacası gönderilen fotoğrafın büyüklüğü hem kotanızdan tüketmeyecek hem de akıllı telefonunuzun hafızasında yer kaplamayacak.

Aynı çalışma şeklini 4K videolar için de geleceğini düşünüyoruz. Böylelikle 4K’nin netlik değerlerinde bir videoyu akıllı telefonumuzdan hem internet tüketimini yükseltmeden hem de telefonumuzun hafızasını doldurmadan kolaylıkla izleyebileceğiz.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her Soruya Cevabı Var

Her Soruya Cevabı Var Gün içinde insanların aklına onlarca soru takılır. Görülen rüyanın anlamı merak …

Bir cevap yazın