Facebook yapay zeka laboratuvarı kuruyor

Her büyük teknoloji firması gibi Facebook da yapay zeka konusuna oldukça ciddiyetle yaklaşıyor. Yeni kuracağı yapay zeka laboratuvarı ile ilklere imza atmayı hedefliyor.


SpaceX’in sahibi Elon Musk’ın teorilerinin aksini savunan Mark Zuckerberg yapay zekaya oldukça önem veriyor. Musk’ın yapay zekanın ileri dönemde tehdit unsurları taşıyacağını savunduğu biliniyordu ancak Zuckerberg bu konuda anlaşılan tam tersini düşünüyor. İlk olarak Menlo Park’ta ilk laboratuvarını açan Facebook, sonrasında Paris ve New York’ta benzer laboratuvarlar kurmuştu. Şimdi de Kanada’nın Montreal şehrinde bir laboratuvar kuruyor. Facebook tarafından “mutlaka tamamlanması gereken bir yol” olarak görülen yapay zeka uygulamaları dünya gelişimi açısından büyük rol oynayacak.

KANADA DA YAPAY ZEKAYI DESTEKLİYOR

Yapay zeka konusundan uzmanlaşan mühendis ve bilim adamlarının çalışacağı laboratuvar için Facebook’un Kanadayı seçmesinin sebeplerinden biri de Kanada’nın da yapay zekaya destek veriyor olması. Laboratuvarın tanıtımı esnasında orada bulunan Kanada başbakanı Justin Trudeau’nın da bulunması bu konuda ki Kanada yorumlarını destekler nitelikte. 4. geliştirme laboratuvarını kuran Facebook burada çalıştıracağı bilim adamlarını ve mühendisleri özel olarak seçiyor ve bünyesine dahil ediyor. Daha çok ABD’den getirdiği uzmanlar ile çalışacak olan laboratuvarın farklı hedefleri mevcut.

ROBOTİK DİYALOG SİSTEMLERİ 1.SIRADA

McGill Üniversitesi tarafından da desteklenecek olan projenin ana misyonu robotik diyalog sistemleri ve güçlendirici öğrenme uygulamaları olacak. Bu bağlamda Facebook, sosyal medya kimliğini bir yana bırakıp, daha farklı uygulama ve geliştirmelerle karşımıza çıkabilir. Robotik konusunda daha önce de çalışmaları olduğu bilinen Facebook’un bu yeni hamlesiyle robotik yapay zekaya ne kadar önem verdiği de kanıtlanmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adem Köse Kimdir ?

Hakkında 1984 Bayburt doğumlu girişimci, paramedik, medya patronu, saç ekim uzmanı, hayırsever. Eğitim hayatından sonra …

Bir cevap yazın